Americká centrální banka (Fed) mezi lety 2011 až 2015 zaznamenala více než 50 případů narušení kybernetické bezpečnosti. Některé z nich se interně označují jako špionáž. Vyplývá to z dokumentů Fedu, k nimž se dostala agentura Reuters. Pracovníci banky z mnoha těchto případů podezírají hackery nebo zpravodajce. Fed se odmítl k záležitosti vyjádřit.
Počítačové systémy Fedu hrají zásadní roli ve světovém bankovnictví. Obsahují rovněž důvěrné informace k měnové politice, která má značný vliv na finanční trhy.
Zpráva o kybernetické bezpečnosti Fedu se objevila po krádeži 81 milionů dolarů z účtu bangladéšské centrální banky, vedeného u Federální rezervní banky v New Yorku. Peníze ukradli neznámí hackeři.
Reuters se k dokumentům Fedu dostal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Dokumenty předtím prošly důkladnou revizí uvnitř Fedu, aby se zabránilo úniku informací o bezpečnostních systémech centrální banky. Záznamy neříkají, kdo se se do systémů banky dostal, zda hackeři získali přístup k citlivým datům ani zda byly ukradeny nějaké peníze.
„Hackerství je vážnou hrozbou pro stabilitu finančního systému,“ uvedl expert na kybernetickou bezpečnost James Lewis z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Záznamy představují pouze zlomek veškerých kybernetických útoků na Federální rezervní systém, jak se americká centrální banka oficiálně nazývá. Obsahují totiž jen případy týkající se washingtonské Rady guvernérů, na kterou se zákony o úředních záznamech vztahují. Ke zprávám o kybernetické bezpečnosti z ostatních 12 regionálních součástí Fedu, které jsou v soukromých rukou, neměl Reuters přístup.
Není jasné, zda na incidentech zmiňovaných jako špionáž měly podíl zahraniční vlády. Ty by ale podle bezpečnostních analytiků mohly mít z interních informací Fedu prospěch. Například Čína a Rusko jsou významnými hráči na trhu amerických státních dluhopisů, jehož velikost se pohybuje kolem 13,8 bilionu dolarů (334 bilionů Kč). Měnová politika Fedu tam hraje důležitou roli při stanovování úrokových sazeb.