Nejčastější hrozbou pro mobilní zařízení s operačním systémem Android zůstává scareware, který podvodem láká z uživatelů peníze. Vážným rizikem je také adware, který zahltí infikované zařízení nevyžádanou reklamou. Vyplývá to z pravidelných statistik společnosti ESET.
Uživatelé mobilních telefonů a dalších zařízení na platformě Android se nejčastěji setkávají s falešnými antivirovými aplikace s různými názvy (v minulosti např. Virus Removal for Android nebo Automatic Virus Scanner). Jakmile uživatel takovou aplikaci nainstaluje a spustí, zobrazí se mu varování před domnělým malwarem v telefonu a za poplatek nabízí odstranění infekce. Nicméně se jedná o podvodnou výzvu. Zařízení bývá v pořádku.
Druhou nejvážnější hrozbou je reklamní malware Hiddad.HI. Tento typ hrozby zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu skrytým způsobem, takže uživatel není schopen určit, která aplikace reklamy spouští. V minulém roce se jednalo především o přehrávače či služby na stahování videa, v lednu útočníci malware skrývali v aplikacích pro prohlížení pornografického obsahu.
Mezi výrazný malware patří také spyware Plankton, který se pokouší získat data o zařízení.
Nejčastěji si uživatel malware do zařízení stáhne sám, velmi často z neoficiálního obchodu.
Nejčastější hrozby pro platformu Android
(leden 2020)
- Trojan.Android/FakeAV (3,30 %)
- Trojan.Android/Hiddad.HI (2,94 %)
- Trojan.Android/Plankton (2,73 %)
- Trojan.Android/Hiddad.XF (2,32 %)
- Trojan.Android/Rootnik (2,01 %)
- Trojan.Android/Hiddad.XO (2,00 %)
- Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,66 %)
- Trojan.Android/Hiddad.AIA (1,56 %)
- Trojan.Android/Hiddad.AID (1,53 %)
- Backdoor.Android/Qysly (1,44 %)
Zdroj: Eset