Exploze pagerů a vysílaček v Libanonu: shrnutí

Počet mrtvých po středečních explozích komunikačních zařízení v Libanonu stoupl na 25, zhruba 600 lidí bylo zraněno, oznámil dnes libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád. Podle libanonské televize MTV zároveň uvedl, že po úterních explozích pagerů v Libanonu zůstává 226 lidí na jednotkách intenzivní péče. Úterní výbuchy zabily 12 lidí, včetně dvou dětí, a zranily téměř 3000 dalších. Cílem bylo patrně libanonské hnutí Hizballáh, které akci stejně jako libanonská vláda připsalo Izraeli. Kauzou se má v pátek zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Mezi zraněnými při explozích pagerů jsou stovky členů Hizballáhu, asi 500 z nich utrpělo vážné zranění oka či obou očí, napsal deník The National. Někteří podle něj oslepli, další mají hluboké tržné rány v oblasti boků a stehen, protože jim pagery vybuchly v kapse, mnozí mají vážné popáleniny. O oko přišel v úterý při explozi asi čtyř tisíc pagerů také íránský velvyslanec v Libanonu Modžtaba Amání, který byl spolu s dalšími asi 100 zraněnými převezen k operaci do Íránu. Podle některých zdrojů má i druhé oko vážně zraněné.

Pagery a vysílačky používali místo mobilních telefonů členové Hizballáhu ve snaze, aby nebyli snadno lokalizováni či sledováni nepřátelskými tajnými službami. Podle některých zdrojů, například deníku The New York Times (NYT), se ale pagery izraelské tajné službě podařilo opatřit malým množstvím trhaviny PETN.

V dopise zaslaném Radě bezpečnosti OSN libanonské úřady tvrdí, že podle jejich prvního vyšetřování byla trhavina zabudována do zařízení před jejich dovozem na libanonské území. Výbuch spustila elektronická zpráva zaslaná na zařízení, píše agentura Reuters, která se s dopisem seznámila.

Pagery, které v úterý zhruba hodinu vybuchovaly na různých místech Libanonu, zejména na předměstí Bejrútu, měly logo tchajwanské firmy Gold Apollo. Tato společnost ale popírá, že je vyrobila, a tvrdí, že v minulosti uzavřela smlouvu s firmou BAC Consulting se sídlem v Budapešti, které umožnila používat svou značku. Deník NYT napsal, že šlo o fiktivní firmu a že pagery ve skutečnosti vyráběli izraelští agenti. Zatím není jasné, přes koho se zařízení k Hizballáhu dostala.

Agentura Reuters dnes uvedla, že bulharské úřady vyšetřují společnost se sídlem v Sofii, která se možná podílela na prodeji pagerů Hizballáhu. „Provádíme kontroly spolu s daňovými úřady a s ministerstvem vnitra, abychom prověřili možnou roli podniku registrovaného v Bulharsku při dodávkách komunikačních zařízení Hizballáhu,“ uvedla dnes bulharská kontrarozvědka DANS. Žádnou firmu ale nejmenovala.

Podle bulharských médií jde o společnost Norta Global, registrovanou v bytovém domě v Sofii. Podle agentury AFP tuto firmu v dubnu 2022 založil Nor Rinson Jose a podle daňového přiznání měla loni obrat asi 650.000 eur (16,3 milionu Kč) za poradenské služby klientům mimo EU. Norská tajná služba agentuře Reuters sdělila, že situaci sleduje a že odmítla věc dál komentovat.

Bulharské úřady ale podle bulharské stanice bTV zjistily, že přes Bulharsko proteklo 1,6 milionu eur (přes 40 milionů Kč), jež souvisejí s nákupem pagerů, které v úterý vybuchly v Libanonu. Peníze skončily v Maďarsku.

Jakoukoliv spojitost s výbuchy odmítla i japonská firma Icom, píše server BBC News. Podle některých analytiků ve středu explodovaly vysílačky typu IC-V82 této firmy. Společnost Icom však uvedla, že tyto vysílačky naposledy vyrobila v říjnu 2014 a že je prodávala jen skrze autorizované obchodníky.

Ve středu v Libanonu explodovala další komunikační zařízení, včetně vysílaček, mobilních telefonů, notebooků a solárních článků. Na některých vysílačkách bylo podle deníku The National logo japonské firmy Icom. Ta dnes uvedla, že v minulosti se na zahraničních trzích objevila řada padělků modelu IC-V82, který firma v letech 2004 až 2014 vyráběla a prodávala do zahraničí, včetně zemí Blízkého východu.

Exit mobile version