USA daň považují za diskriminační vůči americkým firmám.
Evropská unie včera vyzvala Spojené státy, aby se vrátily k rozhovorům o digitální dani na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Je nicméně připravena přijít s novým návrhem na úrovni samotné EU, pokud tyto rozhovory ztroskotají, uvedl mluvčí delegace Evropské komise ve Washingtonu.
Spojené státy minulý měsíc oznámily, že se rozhodly opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Evropská unie následně uvedla, že odchodu Spojených států z jednání lituje, ale v případě potřeby je připravena upravit zdanění digitálních služeb samostatně.
Mluvčí prohlásil, že spravedlivé zdanění digitální ekonomiky zůstává nejvyšší prioritou. „Nadále jsme odhodláni zajistit, aby se všechny podniky včetně digitálních spravedlivě podílely na placení daní tam, kde je správně mají platit,“ dodal. Digitální daň má umožnit, aby jednotlivé země vybraly více daní z místních digitálních aktivit velkých technologických společností, jako jsou Google či Facebook.
USA na počátku minulého měsíce zahájily prověřování daně z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a že výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.
Digitální daň již v loňském roce schválila Francie. Ta se však letos v lednu dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.
Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer ve čtvrtek uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa podobu odvetných opatření proti Francii v brzké době představí, ale prozatím je neuvede v platnost. Podle informací agentury Reuters by opatření mohla být zveřejněna již dnes a zahrnovat cla na dovoz francouzského zboží v hodnotě kolem půl miliardy dolarů (téměř 12 miliard Kč).