Estonský parlament dnes přijal zákon, který má přispět k posílení námořní bezpečnosti a ochraně infrastruktury a kriticky důležitých míst pobaltské země. Přijetí zákona následovalo po loňském poškození podmořského elektrického vedení Estlink2 a čtyř telekomunikačních kabelů ležících na dně Baltského moře mezi Estonskem a Finskem, napsala agentura AFP.
Vyšetřovatelé mají podezření, že kabely poškodila vlečením kotvy posádka tankeru Eagle S, který se plaví pod vlajkou Cookových ostrovů a nejspíše patří do „stínové flotily“ tankerů používaných k vývozu ruské ropy.
„Každý zákon má důvod pro svou existenci. V tomto případě je to náš východní soused, který pro nás představuje reálné nebezpečí,“ prohlásil před poslanci předseda výboru pro národní bezpečnost, generál Meelis Kiili, v narážce na Rusko.
Napětí v oblasti Baltu stoupá od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Experti nedávné sabotáže proti kritické infrastruktuře pokládají za součást hybridní války Ruska proti Západu. Estonsko, které je členem Evropské unie a NATO, odhodlaně podporuje Ukrajinu v obraně proti ruské agresi. Nový zákon přijali poslanci jednomyslně, hlasy 62 přítomných poslanců, dodala AFP. Estonský parlament má celkem 70 zákonodárců.
V okamžiku, kdy vstoupila finská pohraniční stráž na palubu Eagle S, „hrozilo bezprostřední nebezpečí, že by mohlo dojít k poškození dalších kabelů nebo potrubí souvisejících s naší kritickou podmořskou infrastrukturou,“ řekl v lednu vedoucí vyšetřovatel Risto Lohi z Národního úřadu pro vyšetřování agentuře Reuters. Uvedl, že v době zadržení hrozilo, že plavidlo přetne druhý elektrický kabel Estlink1 a plynovod BalticConnector mezi Finskem a Estonskem.
Finská policie tanker Eagle S převážející ruskou ropu zadržela 26. prosince a uvedla, že má podezření, že plavidlo poškodilo finsko-estonské elektrické vedení Estlink 2 a čtyři telekomunikační kabely tím, že táhlo kotvu po mořském dně. Švédské námořnictvo kotvu později z Baltského moře vyzvedlo a předalo ji finským úřadům k prozkoumání.