Estonsko odrazilo vlnu kybernetických útoků, které následovaly krátce poté, co se estonská vláda rozhodla odstranit sovětské památníky v oblasti, kde žije ruská většina.
„Estonsko čelilo nejrozsáhlejším kybernetickým útokům od roku 2007,“ napsal ve čtvrtek na twitteru náměstek estonského ministra hospodářství Luukas Ilves.
Ilves uvedl, že pokusy o útoky typu DDoS, kdy se útočníci snaží zahltit internetové stránky vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů, byly „zaměřeny na veřejné instituce i na soukromý sektor“, ale nakonec byly „neúčinné“. „Služby nebyly narušeny. Až na krátké a drobné výjimky zůstaly webové stránky po celý den plně dostupné. Útok zůstal v Estonsku z velké části bez povšimnutí,“ dodal Ilves.
K odpovědnosti za útoky se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která ve středu na svém účtu na sociální komunikační aplikaci Telegram uvedla, že zablokovala přístup k více než 200 státním a soukromým estonským institucím, včetně on-line systému identifikace občanů.
Killnet, který se v červnu přihlásil k podobnému útoku proti Litvě, uvedl, že jednal poté, co byla v úterý ve městě Narva nedaleko estonských hranic s Ruskem odstraněna replika sovětského tanku Tu-34 z druhé světové války a převezena do Estonského válečného muzea ve Viimsi.
Estonsko, které je členským státem Evropské unie a NATO, se rozhodlo v roce 2007 posílit kybernetickou bezpečnost. Důvodem byly rozsáhlé DDoS útoky na veřejné i soukromé webové stránky, z nichž Tallinn obvinil ruské hackery, které popudilo odstranění jiného památníku ze sovětské éry.
Estonsko, podobně jako jeho pobaltští sousedé, odstranilo od znovuzískání nezávislosti v roce 1991 mnoho pomníků oslavujících Sovětský svaz nebo komunistické vůdce.