Elektronický stavební deník využívá čtvrtina společností

Necelá čtvrtina stavebních společností v Česku vede stavební deník v elektronické podobě, většina tak povinné údaje o průběhu stavby zaznamenává v papírové formě. Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví za druhé čtvrtletí letošního roku zpracované společností CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.

Stavební deník je povinností u provádění stavby se stavebním povolením nebo ohlášením stavebnímu úřadu. Ze 72 procent se tak děje podle studie standardně papírově, možnost digitalizace využívá 28 procent z dotázaných stavebních společností.

„Z toho, že zatím nedošlo k masovému rozšíření použití elektronického stavebního deníku, vyplývá, že zatím benefity z použití nepřevažují nad problémy a nevýhodami jeho zavedení. Nicméně předpokládám, že použití elektronického stavebního deníku se bude v budoucnu rozšiřovat,“ uvedl pro ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Vést elektronický stavební deník je od počátku loňského roku ze zákona povinnost u stavby, která je předmětem veřejné zakázky v nadlimitním režimu. Podle studie odrazuje od častějšího využití elektronického stavebního deníku u ostatních staveb obava z náročnosti. Patnáct procent z dotázaných společností, které se rozhodly pro elektronický stavební deník, uvádí, že jim práci ušetřil. „Využití digitálních metod umožňuje lepší přehled o realizaci zakázky a zlepšuje její kontrolu. Dalším výrazným přínosem je přesnost a vyšší efektivita práce,“ řekl předseda představenstva stavební společnosti Strabag Ondřej Novák.

Uživatelé elektronického deníku vyzdvihují, že zvyšuje transparentnost, čitelnost a identifikaci autorů záznamů, což tvrdí 70 procent dotázaných. Dalších 59 procent si chválí zvýšený a zjednodušený přístup k informacím a zrychlenou komunikaci.

Elektronický stavební deník se dá vést za pomoci aplikací. Je do nich možné psát, nahrávat fotografie či hlasový záznam. „Když se vyskytne problém, může vedoucí stavby seznámit odpovědnou osobu, která bude vzápětí o kolizi informována formou notifikace. To udržuje neustálý přehled o vývoji stavby a zajišťuje efektivní komunikaci,“ uvedl Adam Vostárek ze společnosti PlanRadar zaměřující se na digitalizaci procesů u stavebních a realitních projektů.

U některých staveb by podle 67 procent mohla vést celková digitalizace výstavby včetně její robotizace k nižším nákladům na výstavbu. Podle 15 procent by tato situace vedla ke snížení nákladů u všech staveb. Novák ze Strabagu ale upozorňuje, že díky digitalizaci se stavby hned nezlevní, protože na počátku je třeba do této oblasti investovat. „V delším časovém horizontu však lze očekávat, že digitalizace přinese také úspory,“ doplnil.

Digitalizace stavebního řízení je jedním z hlavních bodů, které chce současná vláda zavést do připravovaných úprav stavebního zákona. Měla by být spuštěná 1. ledna 2024.

Exit mobile version