Elektronický systém tvorby zákonů asi bude spuštěn až za dva roky

Elektronický systém tvorby zákonů asi bude plně zaveden až od roku 2022, tedy s dvouletým odkladem proti původním plánům. Sněmovna to dnes potvrdila v novele, v níž vláda počítala jen s ročním odkladem. Od příštího roku by měl být systém pouze v testovacím režimu. Poslanci odmítli okleštěnou verzi Senátu, který nesouhlasil s dalšími úpravami elektronického projednávání zákonů, neboť by se po zásahu Sněmovny netýkaly horní komory.

Dolní komora tak znovu prosadila svou původní verzi, podle níž mají právní předpisy kvůli větší přehlednosti nabývat účinnosti vždy od začátku ledna, nebo od počátku července. Výjimku mají mít zákony v případech naléhavého obecného zájmu.

Součástí každého návrhu nového zákona má být seznam povinností, které by přinesl. Seznam ve formě tabulky má obsahoval i přehled sankcí hrozících při jejich neplnění a přehled rušených povinností. Cílem je, aby se lidé včetně třeba podnikatelů snadněji orientovali v právních předpisech.

Přehled povinností by podle předsedy senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD) představoval zátěž zejména pro právníky státní správy a nebude na rozdíl od zákona závazný. Lidem a firmám by se tak mohlo stát, že by u soudu případný spor prohráli jen kvůli tomu, že by se řídili jen povinnostmi podle jejich přehledu, ne podle zákona, uvedl Dienstbier.

Senátorům se nelíbilo hlavně to, že Sněmovna z novely vypustila úpravu volebních zákonů i pravidel projednávání zákonů v Senátu. Důvodem byla obava ministerstva vnitra, že by Senát v takovém případě mohl projednávání novely neúměrně zbrzdit. Podle Dienstbiera by pak ale novela byla neúplná a nesmyslná. Není příliš systémové vše projednávat elektronicky, pouze v Senátu v písemné podobě, uvedl Dienstbier.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek namítl, že Senát si může pravidla jednání elektronickému přizpůsobit během zkušebního režimu.

Elektronická Sbírka zákonů má zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Nyní zaváděné změny mají usnadnit a zlepšit přípravu zákonů.

Exit mobile version