Továrny na čipy v Drážďanech, které zde provozují a plánují přední producenti polovodičů, jsou příležitostí i pro Českou republiku. Včera to během návštěvy saské metropole prohlásil český prezident Petr Pavel. Zájem o spolupráci s Českem vyslovil také saský premiér Michael Kretschmer, který Pavla doprovázel při prohlídce drážďanské továrny na výrobu mikročipů společnosti GlobalFoundries.
„Připravovaná výstavba velké továrny na výrobu mikročipů nabízí prostor nejenom pro Sasko, ale z hlediska dodavatelských vztahů i pro Českou republiku,” řekl Pavel. Americký výrobce čipů GlobalFoundries hodlá do konce desetiletí investovat do rozšíření své továrny v Drážďanech osm miliard dolarů (zhruba 185 miliard Kč). Kapacita závodu by se tak měla téměř zdvojnásobit.
Pavel si v GlobalFoundries mohl prohlédnout výrobu přímo v takzvané čisté místnosti, do které je vstup umožněn jen v antistatických oblecích a při dodržování přísných hygienických pravidel, aby se předešlo kontaminaci materiálu.
Svou továrnu v Drážďanech rozšiřuje také německá společnost Infineon Technologies a první závod na čipy v Evropě zde chystá tchajwanský výrobce TSMC. Z Drážďan se tak stává jedno z hlavních mikročipových středisek v Evropě. Saská metropole proto bude potřebovat nejen kvalifikované pracovníky, ale také dodavatelskou podporu. Na to poukázal i Kretschmer.
„Sasko má zájem o spolupráci s Českem a zajímá se o vzdělané Čechy,“ řekl saský premiér. „Pro nás je důležitá také spolupráce s východní Moravou, kde je mikročipový hub,“ poznamenal Kretschmer.
O drážďanské továrny na čipy se zajímají i další čeští představitelé. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová si loni v Drážďanech prohlédla závod firmy Bosch. S Kretschmerem o čipech jednal loni v Berlíně předseda Senátu českého parlamentu Miloš Vystrčil. Ten tehdy řekl, že továrny budou potřebovat množství obslužných provozů, které mohou vznikat i Česku.