Finský dodavatel zařízení pro telekomunikační sítě Nokia má za třetí čtvrtletí nižší zisk a výrazně zhoršil výhled na tento a příští rok. Společnost to zdůvodnila náklady na mobilní sítě páté generace (5G) a ostrou konkurencí při jejich zavádění. Ve třetím čtvrtletí Nokia vykázala meziroční pokles čistého zisku o 14 procent na 267 milionů eur (6,8 miliardy Kč), tržby ale o čtyři procenta vzrostly a dosáhly 5,7 miliardy eur (146 miliard Kč).
Generální ředitel Rajeev Suri uvedl, že se projevila rizika, která Nokia ohledně zavádění 5G předpokládala. Operátoři se podle něj zdráhají při uzavírání smluv na nové vysokorychlostní sítě platit vyšší ceny.
„Předpokládáme, že v průběhu příštího roku ty problémy umírníme,“ uvedl Suri v prohlášení. „Zvýšíme investice do 5G, aby se snížila cena produktu a zrychlil harmonogram, a do digitalizace interních postupů, abychom zlepšili celkovou produktivitu,“ dodal.
Finská společnost uzavřela 48 smluv na mobilní sítě 5G a 15 takových sítí už zprovoznila, uvedla agentura AP. To je zhruba stejný výsledek, jakého dosáhl její švédský konkurent Ericsson. Obě skandinávské firmy ale předčil čínský technologický gigant Huawei. Ten je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, podle vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa ale představuje riziko pro národní bezpečnost, protože jeho vybavení by Peking mohl používat ke špionáži. Huawei to odmítá.
Nokia problémy svého čínského rivala přímo nekomentovala. „Někteří zákazníci s ohledem na bezpečnost přehodnocují dodavatele a (Nokia) je pod tlakem rychle investovat, aby si zajistila dlouhodobé výhody,“ uvedla dnes finská firma.
Ericsson s ohledem na budování sítí 5G zvýšil minulý týden výhled tržeb na příští rok na 230 miliard až 240 miliard švédských korun (549 miliard až 573 miliard Kč) z původních 210 miliard až 220 miliard. „Prognózování v tomto odvětví není dokonalé,“ komentoval to šéf Nokie.
Nová technologie 5G umožňuje až dvacetkrát vyšší rychlost přenosu dat než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Nabízí také lepší podporu umělé inteligenci a virtuální realitě. Někdy může být až stokrát rychlejší. První zemí, která spustila komerční provoz telekomunikačních služeb 5G, se v dubnu stala Jižní Korea.