Výzkumná divize japonské automobilky Toyota Motor Corp. a firma Boston Dynamics, která patří automobilce Hyundai Motor, spojí své síly s cílem urychlit vývoj humanoidních robotů s umělou inteligenci (AI). Oznámily to dnes společnosti. Spolupráce je potenciální výzvou pro další programy chytrých robotů, jako je Optimus, který minulý týden předvedla firma Tesla, upozornila agentura Bloomberg.
Partnerství dá dohromady odborné znalosti divize Toyota Research Institute (TRI) v oblasti učení velkých modelů chování pro stroje s humanoidním robotem Atlas firmy Boston Dynamics. Týmy z TRI a Boston Dynamics budou provádět výzkum zaměřený na případy využití robotů trénovaných AI v oblastech, jako je interakce mezi člověkem a robotem.
Toyota uvedla, že učinila průlom s AI při výuce robotů jak se učit. Boston Dynamics zaznamenala komerční úspěch se svým robotickým hlídacím psem a mobilním robotickým ramenem pro doplňování zásob ve skladech.
Spolupráce mezi oběma společnostmi se zaměří na základní výzkum s výhledem na případné komerční využití. Představitelé společností ale odmítli upřesnit časový harmonogram nebo rozpočet projektu. Hlavní vědecký pracovník Toyoty Gill Pratt uvedl, že cílem je nakonec přivést roboty k montážním linkám v továrnách a do domácností pro péči o seniory.
Automobilky stojí v čele snah o automatizaci více procesů na montážních linkách, protože chtějí snížit náklady na pracovní sílu a zvýšit bezpečnost zaměstnanců. Podle údajů Mezinárodní federace robotiky je automobilový průmysl v nasazování robotů v továrnách na druhém místě, po výrobcích elektroniky.
Technologický ředitel Boston Dynamics Aaron Saunders agentuře Bloomberg řekl, že firma plánuje v příštích letech nasadit humanoidní roboty s úzce zaměřenými úkoly v továrnách Hyundai. Automobilka již spustila pilotní program s Boston Dynamics v jihokorejském závodě na výrobu automobilů Kia.
Hyundai koupila kontrolní podíl 80 procent v Boston Dynamics v roce 2020 od japonské SoftBank Group. Ta si ponechala zbývajících 20 procent.
Generativní AI slibuje, že umožní robotům rychleji si osvojit nové dovednosti na základě naučeného chování. TRI experimentuje s velkými behaviorálními modely, tedy modely chování, které umožňují robotovi vykonávat více úkolů. Cílem je, aby robot naprogramovaný na rozbíjení vajec zvládl i řadu dalších věcí, například skládání košil, řekl vedoucí robotického výzkumu TRI Russ Tedrake.