Digitální a informační agentura varuje před falešnými weby, občané mohou přijít o peníze

Pixabay License. Volné pro komerční užití

Digitální a informační agentura (DIA) varuje před nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, portálu Identity občana nebo Portálu veřejné správy. Prostřednictvím těchto falešných webových stránek se podvodníci snaží z občanů vylákat citlivé informace, hlavně přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, a připravit je o finanční prostředky. Oddělení kybernetické bezpečnosti DIA tyto falešné odkazy nahlašuje a přispívá k jejich rychlému odstranění. DIA doporučuje občanům při zakládání nové Identity občana nebo využívání Portálu občana či Portálu veřejné správy, aby pečlivě kontrolovali odkazy či adresy, přes které na tyto portály vstupují.
Jediné správné adresy výše uvedených portálů jsou: a) Portál Identity občana https://www.identitaobcana.cz/ b) Portál občana https://obcan.portal.gov.cz/ c) Portál veřejné správy https://portal.gov.cz/,

V případě, že občané budou mít podezření na falešný portál, mohou se obrátit na infolinku 227 023 444 (pracovní dny 7:00-18:00 hod.). DIA uvádí, že stránky prověří, falešné odkazy nahlásí a přispěje k jejich rychlému odstranění. „Jako zásadní problém vnímáme skutečnost, že odkazy na falešné stránky lze v posledních týdnech najít přímo v internetových vyhledávačích, nejen v SMS či e-mailech, které podvodníci posílají. Hledáme cesty, jak tyto falešné stránky a reklamy na ně co nejrychleji deaktivovat, a pracujeme na tom, aby weby portálu Identity občana i Portál občana byly při vyhledávání na předních místech ve vyhledávači. Rovněž připravujeme urychlení převodu domény portálu Identity občana na gov.cz, kde jsou i ostatní státní portály, a podle které občané zaručeně poznají státní web,“ uvedl Martin Mesršmíd, ředitel DIA.

Exit mobile version