Na MIT ve spolupráci s Univerzitou v Innsbrucku vytvořili další prototyp kvantového počítače, který je schopen provádět Shorův algoritmus – neboli faktorizaci, rozklad složeného čísla na prvočísla.
Shorův algoritmus je vůbec prvním efektivním algoritmem pro kvantové počítače, s nímž Peter Shor z MITu přišel už v roce 1994 – tedy dávno předtím, než se vůbec nějaký kvantový počítač podařilo realizovat fyzicky. Postup je populární, protože rozklad na prvočísla má bezprostřední vztah ke kryptografii realizované pomocí asymetrického šifrování.
Nový počítač zvládl prozatím rozložit číslo 15 na 3 x 5. To není žádná novinka, ostatně tento výsledek je už velmi starý, realizovaný v IBM před cca 20 lety. Nový systém má být podle svých tvůrců ale dobře škálovatelný a nemělo by tedy být problém jeho výpočetní možnosti rozšiřovat.
Podle článku publikovaného v Science je prototyp vybudován z pěti atomů chycených v iontové pasti. Algoritmus se realizuje na jednotlivých atomech pomocí laserových pulzů, přičemž počet atomů i laserů by měl jít zvyšovat. Autoři výzkumu tvrdí, že samotné škálování sice ještě není triviální, ale už představuje „pouze inženýrský, nikoliv fyzikální problém“ (jak prohlásil jeden z autorů výzkumu, profesor MIT Isaac Chuang, který svůj první kvantový počítač pro Shorův algoritmus postavil již v roce 2001). Prozatím vše funguje tak, že 4 atomy pracují jako kvantová logická hradla, pátý slouží pro ukládání a čtení výsledků.
Zatím největší číslo, u něhož byla provedena faktorizace, mělo 232 cifer. Postup za použití klasických, paralelně pracujících počítačů trval 2 roky.
Zdroj: ScienceDaily, Phys.org