Roughted zůstal nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě, následovaly škodlivé kódy Globalimposter a HackerDefender.
Check Point zveřejnil srpnový Celosvětový index dopadu hrozeb. Zároveň byl vydán žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v srpnu mezi nejbezpečnější země, když se v Indexu hrozeb umístila na 122. příčce. Podobně si vedlo i Slovensko, které skončilo na 119. pozici.
Do Top 10 škodlivých kódů se dostaly bankovní trojany Zeus, Ramnit a Trickbot. Identifikují, kdy oběť navštíví webové stránky banky, a pak pomocí techniky webinject nebo sledováním stisknutých kláves kradou přihlašovací údaje a další citlivá data. Tyto trojské koně mohou také zkusit ukrást přihlašovací údaje přesměrováním obětí na falešné bankovní internetové stránky.
Srpnový Celosvětový index dopadu hrozeb také odhalil, že ransomware Globeimposter byl druhým nejčastějším malwarem na světě. Ačkoli byl objeven v květnu 2017, až do srpna se masivně nešířil.
Roughted zůstal i během srpna nejčastěji použitým malwarem k útokům na podnikové sítě, přestože celosvětově klesl jeho dopad z 18 % na méně než 12 % organizací. Globalimposter na druhém místě ovlivnil 6 % organizací z celého světa a HackerDefender na třetím místě měl dopad na 4 % společností.
Top 3 – malware
RoughTed: Rozsáhlá malvertisingová kampaň RoughTed je využívána k šíření odkazů na nebezpečné webové stránky a k šíření škodlivého obsahu.
Globeimposter: Ransomware maskovaný jako varianta ransomwaru Globe. Byl objeven v květnu roku 2017 a je distribuován spamovými kampaněmi, malvertisingem a exploit kity. Při šifrování připojuje ke každému zašifrovanému souboru koncovku .crypt.
HackerDefender: Rootkit pro Windows může být využit ke skrytí souborů, procesů a klíčů registru, a také k implementaci backdooru a přesměrování portu, který funguje na základě TCP portů otevřených stávajícími službami.