Hardware vzniká v rámci projektu „Distribuovaná kybernetická bezpečnost“ a bude se jednat o lehce naddimenzovaný domácí router, který v reálném čase monitoruje síťový provoz a je schopen reagovat na potenciální bezpečnostní hrozby.
Protože má jít o tzv. open source hardware, byla jako základ vývoje operačního systému pro “CZ.NIC router” použita modifikovaná a doplněná linuxová distribuce OpenWrt. Router využívá ke své základní práci například validující DNS resolver Unbound a OpenSSH nástroje, měl by ovšem umožňovat libovolná smysluplná rozšíření ze strany uživatele (kupříkladu instalaci bittorrent klienta).
Projekt využívá také poměrně unikátní hardware. V současné verzi naleznete procesor Freescale P2020 se dvěma jádry architektury PPC taktovaný až na 1.2 GHz, dedikovaný WAN port, 4 LAN porty připojené přes výkonný switch chip, SO-DIMM slot pro DDR3 paměť s 2 GB operační paměti, 2 miniPCIe sloty, Wifi kartu (zatím pouze 802.11a/b/g/n, ale nic nebrání pozdějšímu upgradu na ac), externí Wifi antény, interní úložiště (flash 128 MB), SD slot a dva USB 2.0 porty, chybět by ale neměl ani sériový UART (bohužel jen formou redukce z USB). Základní deska bude pro případ možného dalšího rozšiřování obsahovat také sběrnice GPIO, I2C a SPI.
„Celkově se bude jednat o poměrně dobře vybavené zařízení, které by mělo svým výkonem výrazně předčit cokoli, co je dnes na trhu domácích routerů k dispozici. Z mého pohledu je na tomto zařízení nejzajímavější skutečnost, že se jedná o plně otevřené řešení, jehož návrh bude zveřejněn pod open source licencí,“ konstatuje Bedřich Košata z NIC.CZ.