Největšímu smluvnímu výrobci čipů na světě Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) klesl ve třetím čtvrtletí zisk o 25 % na 211 miliard tchajwanských dolarů (152,1 miliardy Kč). Pokles byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2019 kvůli přetrvávající slabé poptávce po spotřební elektronice.
Zisk však překonal očekávání analytiků, kteří počítali s propadem u až na 191,43 miliardy TWD, upozornil server CNBC. Tržby se snížily o 11 procent na 546,73 miliardy TWD. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím však stouply o 13,7 procenta.
Ve druhém čtvrtletí firma poprvé za čtyři roky vykázala pokles čtvrtletního zisku. Mohl za to propad poptávky po spotřební elektronice po pandemii. Analytici však uvedli, že zásoby čipů u výrobců chytrých telefonů a počítačů se snižují a očekávají, že poptávka po nich se opět obnoví. Generální ředitel TSMC C. C. Wej nicméně upozornil, že vzhledem k přetrvávajícím celkově slabším makroekonomickým podmínkám a pomalému oživení poptávky v Číně zůstávají zákazníci s doplňováním zásob opatrní.
Firma rovněž uvedla, že podnikání ve třetím čtvrtletí podpořil náběh špičkové technologie o velikosti tři nanometry a vyšší poptávka po technologii pět nanometrů. TSMC je předním výrobcem nejmodernějších procesorů na světě. Vyrábí polovodiče pro společnosti jako Apple a Nvidia. V roce 2025 plánuje zahájit masovou výrobu dvounanometrových čipů. Jeden nanometr je miliardtina metru.
Ve výhledu na příští rok je firma optimistická a očekává oživení poptávky po osobních počítačích a telefonech. Poptávku po jejích pokročilých čipech by pak mohl podpořit zájem o umělou inteligenci. Celkově TSMC předpovídá, že se jí bude v příštím roce „dařit lépe než celému odvětví“.
TSMC je nejhodnotnější asijskou firmou s akciemi na burze. Loni její akcie na burze v Tchaj-peji klesly o 27,1 procenta, letos ale zatím vzrostly o 22 procent. Tržní kapitalizace firmy činí 432,3 miliardy USD (10,1 bilionu Kč).