Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se rozhodl změnit formu soutěže na licence pro digitální rozhlasové vysílání DAB+. Namísto jednokolové obálkové aukce s utajenými nabídkami frekvence nabídne v elektronické aukci s možností přihazování. Celý květen bude možné k aukci dávat připomínky v rámci veřejné konzultace. ČTÚ to dnes oznámil v tiskové zprávě zaslané ČTK.
ČTÚ chce přidělit zájemcům rádiové kmitočty v pásmu 174–230 MHz pro zajištění dvou celoplošných a 27 regionálních vysílacích sítí ve standardu DAB+. Veřejnou konzultaci k tendru již jednou vypsala těsně před svým odchodem bývalá předsedkyně ČTÚ Hana Továrková, nový předseda Marek Ebert po svém nástupu proces zastavil.
„Opakovaným vyhlášením veřejné konzultace k výběrovému řízení pro zajištění vysílání DAB+ jsme dostáli závazku celý proces vést transparentněji a otevřeněji. Naším cílem je nastavit podmínky správně, aby se nový formát vysílání mohl zdárně rozvíjet a transformovat do trvalého a stabilního vysílání,“ uvedl dnes Ebert.
DAB+ je digitální forma klasického analogového rozhlasového vysílání.Jedná se o technologii pro pozemní šíření rozhlasového vysílání a multimediálních aplikací. Implementace nové platformy vysílání vytváří prostor pro vznik nových rozhlasových programů a rozšíření konkurence, aniž by bylo dotčeno stávající FM vysílání. Posluchačům umožní nabídnout lepší zvukovou kvalitu i nové stanice, které v FM pásmu již pro nedostatek vhodných kmitočtů nemohou vznikat. V rámci každého z jednotlivých digitálních multiplexů lze současně šířit až 16 rozhlasových programů.
V současnosti je v provozu celoplošná vysílací síť Českého rozhlasu. O účast v tendru již předem projevily zájem České Radiokomunikace.