ČTÚ přidělil operátorům kmitočty a nařídil jim pokrytí bílých míst signálem

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nařídil operátorům O2 a T-Mobile pokrytí tzv. bílých míst mobilních signálem, případně jeho zlepšení na železničních koridorech. Každý z operátorů tak bude mít za úkol pokrýt minimálně 500 míst s nekvalitním signálem. Rozhodl tak v rámci přidělení nových kmitočtů oběma operátorům. ČTÚ o to informoval v tiskové zprávě.

O přidělení kmitočtů v pásmech 900 a 1800 MHz rozhodl úřad na základě provedeného přezkumu a opakované veřejné konzultace.V rámci ní dostal ČTÚ podněty od více než stovky obcí a měst, které žádaly o zařazení některých svých lokalit na seznam nedostatečně pokrytých sídelních jednotek. K pokrytí tzv. bílých míst následně úřad stanovil oběma operátorům základní seznam, který je součástí rozhodnutí o přidělení kmitočtů. Spolu s tím ještě úřad zveřejnil doplňující seznam, do něhož bude po ověření možné přidávat další místa s nekvalitním signálem.

Operátoři O2 a T-Mobile tak budou muset podle rozhodnutí samostatně pokrýt nejméně 200 bílých míst, kde musí zkvalitnit pokrytí mobilním signálem prostřednictvím nové základnové stanice. Současně mají operátoři za úkol také pokrýt dalších 300 lokalit,ve kterých mohou využít a sdílet pasivní infrastrukturu s ostatními držiteli přídělů.

ČTÚ zároveň operátorům nařídil významně zlepšit kvalitu mobilního signálu sítí 5G na všech tranzitních koridorech. Výjimkou jsou koridory zařazené v dotačním programu ministerstva průmyslu a obchodu.

Zlepšení signálu na železničních koridorech navazuje na předchozí aktivity úřadu. Podle jeho dat totiž zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ v minulých týdnech připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů.

Exit mobile version