ČTU hájí novelu zákona o přechodu na DVB-T2

Přechod na nový standard bude spojen s náklady na straně spotřebitele.
Do třetího čtení postoupilo projednávání návrhu novely zákona o elektronických komunikacích v Poslanecké sněmovně. Norma vedle opatření pro snazší změnu operátora upravuje i přechod bezplatného terestrického vysílání DVB-T na inovovaný standard DVB-T2. Ten je úspornější ke kmitočtovému spektru a umožní divákům i nadále přijímat televizní vysílání přirozeným, nejekonomičtějším a nejpoužívanějším způsobem, uvádí tisková zpráva Českého telekomunikačního úřadu.

ČTÚ v této souvislosti uvádí, že Česko má za sebou úspěšný přechod z analogového na digitální zemské televizní vysílání. Proces, který skončil v roce 2011, přinesl i očekávanou úsporu kmitočtového spektra. Jeho část v rozsahu 790 – 862 MHz byla použita pro budování mobilních vysokorychlostních sítí, díky kterým (a díky stanovení povinných rozvojových podmínek) má nyní Česká republika pokrytí kvalitními 4G sítěmi na úrovni 98 % obyvatel.

O uvolnění další části spektra do roku 2020 rozhodla Světová telekomunikační unie a následně i Evropská unie. Tzv. druhá digitální dividenda má zajistit, že část kmitočtů, nyní využívaných pro televizní vysílání, bude do roku 2020 uvolněna pro rychlý mobilní internet. ČR bude mít v dohledné době možnost opět při aukci spektra stanovit podmínky (poznámka: aukci mobilních kmitočtů 700 MHz ČTÚ zřejmě vypíše v roce 2019).

Přechod na standard DVB-T2 a jeho nastavení se řeší již od roku 2013, kdy vláda přijala strategii Digitální Česko v. 2.0 – Cesta k digitální ekonomice, na níž navázala v roce 2015 vládou přijatá Strategie správy spektra a konečně v roce 2016 rovněž Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání.

Přechod na nový standard bude spojen s náklady na straně spotřebitele – diváka v řádech sto- až tisícikorun, vyvolanými nutností pořídit nový televizor nebo set-top-box. Domácnosti tím však získají příjem televizních kanálů bez nutnosti pravidelně hradit měsíční poplatky, jako je tomu v případě ostatních platforem.

Naopak nepřijetí novely zákona by podle ČTÚ ohrozilo přechod na DVB-T2, mělo by za následek ztrátu pokrytí zemským vysíláním, omezení počtu vysílaných programů a neřízené odpojování vysílačů. Domácnosti by pak musely řešit příjem TV signálu některou z existujících placených variant.

Exit mobile version