ČTÚ: Digitální ekonomika loni vykázala tržby 376 mld Kč, podíl na HDP je 4,9 %

Tuzemské firmy tvořící digitální ekonomiku loni vykázaly tržby 376 miliard korun, a podílely se tak na tuzemském hrubém domácím produktu 4,9 procenta. Dalších odhadem 45 až 70 miliard Kč tvořily tržby poskytovatelů se sídlem mimo EU, jako jsou Google, Meta či Temu. Vyplývá to ze studie PwC pro Český telekomunikační úřad (ČTÚ), která poprvé zmapovala tuzemský trh poskytovatelů zprostředkovatelských služeb podle evropského nařízení o jednotném trhu digitálních služeb DSA. Úřad studii prezentoval na dnešní tiskové konferenci.

Celkem studie v ČR identifikovala 2659 větších poskytovatelů služeb, z toho 1976 firem poskytuje prostý přenos dat, tři společnosti zajišťují ukládání do mezipaměti, v Česku je také 564 poskytovatelů hostingu, 182 spadá do kategorie on-line platformy, 76 do kategorie on-line tržiště a jeden subjekt do kategorie internetový vyhledávač.

Na trhu podle analýzy PwC působí odhadem dalších 30.000 až 50.000 menších poskytovatelů. Většinou jde o malé nebo mikro podniky.

Vláda loni pověřila Český telekomunikační úřad rolí národního koordinátora digitálních služeb, který bude dohlížet na nová evropská pravidla pro digitální trhy. Podle nařízení DSA již například na on-line tržištích nemohou prodávat prodejci, o nichž nemá poskytovatel služby dostatek informací. On-line platformy nesmějí cílit reklamu na děti a platforma již nemůže uživateli smazat příspěvek, aniž uvede důvod. Musí být zajištěný jednoduchý mechanismus nahlašování nezákonného obsahu a poskytovatel platformy se oznámením musí zabývat.

Exit mobile version