Technologie umělé inteligence využívalo letos ve své činnosti přes 11 procent českých firem, loni to bylo 5,9 procenta, tedy zhruba polovina. Nejvíce je AI rozšířená ve velkých podnicích nad 250 zaměstnanců, kde ji nasadilo 40,5 procenta společností. Oborově vedou informační a komunikační činnosti, naopak nejvíce zaostává stavebnictví. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Rok 2024 byl pro české firmy podle ředitele České asociace umělé inteligence Lukáše Benzla zatím nejzásadnějším rokem v osvojování si umělé inteligence. Na základě statistik ČSÚ, průzkumu Hospodářské komory a asociace odhadl, že AI používá maximálně čtvrtina firem, a to především v administrativě.
„Největšími překážkami jsou absence kultury experimentování, malý důraz na inovace, nepřipravenost dat a obavy z regulace,“ uvedl Benzl. Firmy by se podle něj měly nyní zaměřit na prohlubování znalostí a dovedností v práci s AI u svých zaměstnanců a na menší projekty, které mohou přinášet rychlé výsledky. Očekával, že tempo AI transformace českých firem bude rychlejší. „Důležitost a přínosy AI pochopitelně není třeba vysvětlovat start-upům či velkým institucím. Stále je zde však většina malých a středních firem, které se zbytečně připravují o možné výhody plynoucí z implementace AI do svého podnikání,“ řekl. „Vyspělost AI nástrojů je již na úrovni, kdy dokáží velmi dobře pomáhat napříč odděleními od zákaznické péče po marketing,“ dodal.
V informačních a komunikačních činnostech využívá AI podle dat ČSÚ 46,5 procenta firem, naopak ve stavebnictví jsou to 2,3 procenta a v pohostinství a stravování 4,2 procenta. Ve zpracovatelském průmyslu AI využívá okolo 9,5 procenta firem, což se blíží celkovému průměru. Při profesních, technických a vědeckých činnostech umělou inteligenci zapojuje 22 procent firem a organizací.
AI letos také více využívali v nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních, nejvíc při obrazové dokumentaci, pro strukturování textu a vyhledávání. „AI spíš šetří čas a kontroluje, ale nenajde unikátní nemoc, kterou častěji diagnostikuje lékař,“ uvedl technický ředitel české společnosti OR-CZ Jan Kelča. S AI ve zdravotnictví podle něj pracuje skoro každá nemocnice a každý dodavatel softwaru, pokud není rutinně nasazená, tak ji zkouší a testují. „Ještě loni AI využívaly jen jednotky nemocnic, teď už je to téměř většina. Co je ale stále problém, jsou chybějící úhradové kódy a screeningové programy,“ podotkl.