ČRa: Pozemní TV vysílání si po přechodu na DVB-T2 udrželo nadpoloviční podíl

Terestrické televizní vysílání si i po přechodu na DVB-T2 udrželo nadpoloviční podíl mezi technologiemi šíření TV signálu. V současnosti jej využívá téměř 54 procent domácností. Vysílání prostřednictvím pozemních vysílačů bude zachované i po roce 2030. Na konferenci Innovation Day to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací (ČRa) Miloš Mastník.

Podle dat společnosti Nielsen Admosphere je stávající podíl satelitního příjmu televizního signálu zhruba 26 procent, IP TV má 17,5 procenta domácností a kabelovou televizi využívá pro TV příjem přibližně 13 procent trhu.

Pozemní vysílání má podle Mastníka budoucnost i po roce 2030, kdy skončí stávající frekvenční příděly. „Existenci bezplatného terestrického vysílání po roce 2030 chce podpořit i ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedl Mastník. Klíčová bude podle něj světová radiokomunikační konference v příštím roce, která bude rozhodovat o budoucím využití frekvencí pro TV vysílání.

V celé EU využívá pozemní vysílání 42 procent domácností. V zemích jako Itálie nebo Španělsko je to kolem 75 procent, ve Francii 55 procent.

České Radiokomunikace jsou dominantním provozovatelem televizních a rozhlasových vysílačů v Česku. Firma nedávno začala testovat pozemní vysílání prostřednictvím mobilní sítě 5G. Tato technologie by mohla ušetřit kapacitu mobilních sítí v rámci sledování televize v mobilech. Zatímco přes klasickou mobilní síť jde ke každému uživateli datový tok s TV obsahem zvlášť, v případě tzv. 5G broadcastingu jde o jeden tok pro všechny uživatele.

Podle ředitele pro strategii ČRa Marcela Procházky je průměrný čas sledování televize v Česku tři hodiny a 57 minut. Okolo 90 procent tvoří klasické tzv. lineární vysílání a zbytek zpětné zhlédnutí. Hybridní platformu Hbbtv využívá 1,3 milionu lidí.

Exit mobile version