České Radiokomunikace (ČRa) ve spolupráci s Českým rozhlasem spustí v jižních Čechách experimentální digitální rozhlasové vysílání na středních vlnách. Bude sloužit pro ověření možnosti využití stávajících analogových vysílačů pro digitální vysílání. Pilotní vysílání začne v nejbližších dnech ze středovlnného vysílače v Českých Budějovicích. Uvedly to dnes ČRa v tiskové zprávě.
Testovací vysílání ve standardu DRM bude ověřovat také nastavení parametrů, pokrytí ve dne a v noci, využitelné kapacity sítě nebo odolnost proti rušení. DRM Radiokomunikace testovaly již v roce 2003. V současnosti pro digitální vysílání využívají standard DAB+, kterým pro Český rozhlas pokryly přes 95 procent Česka.
DRM, tedy Digital Radio Mondiale, je standard, který vznikl jako digitální náhrada analogového rozhlasového vysílání na dlouhých, středních a krátkých vlnách. Jeho výhodou je pokrytí většího území z jediného vysílače než při analogovém vysílání, a s tím související vyšší energetická efektivita. Nevyžaduje také žádné nové kmitočty, digitalizují se stávající kmitočty, na kterých bylo provozováno analogové vysílání.
Český rozhlas ukončil analogové vysílání na dlouhých a středních vlnách ke konci loňského roku.
Vysílač v Českých Budějovicích umožňuje přestavbu na digitální vysílání. Prostřednictvím digitálního vysílání v DRM standardu bude vysílat rozhlasovou stanici ČRo Radiožurnál.
České Radiokomunikace se vedle provozování vlastní sítě televizních a rozhlasových vysílačů zaměřují na propojování světa televize, rádia a internetu. Provozují také vlastní datová centra a optickou páteřní síť.