Testovací laboratoř české společnosti ComSource se rozšířila o řešení pokročilé prevence kybernetických hrozeb OPSWAT. Nově je tak možné testovat využívání řešení OPSWAT i samostatných kiosků pro kontrolu externích médií přímo v situacích odpovídajících reálnému prostředí zákazníka. Ten se pak díky rozsáhlému testování nemusí obávat, že zavedení nového řešení negativně ovlivní jeho stávající IT infrastrukturu. ComSource provozuje svou vlastní laboratoř již přes deset let a má ji vybavenou velkým množstvím nejpoužívanějších zařízení a software širokého spektra výrobců, které se běžně v rámci firemní IT infrastruktury používají.
„Podstatou naší laboratoře je, že musíme být připraveni simulovat jakékoliv IT prostředí tak, aby odpovídalo infrastruktuře, kterou zákazník používá. Jedině tak můžeme zjistit, že nasazení nové architektury, nového zařízení nebo softwaru nenaruší chod celé firmy. Proto jsme nově do naší laboratoře pořídili i řešení OPSWAT včetně samostatných kiosků. Provedli jsme již i první testy nasazení tohoto řešení na simulované kritické infrastruktuře konkrétního zákazníka. Ten si tím ověřil, jak bude nejlepší OPSWAT technologie do svého prostředí integrovat,“ říká Michal Štusák, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.
Řešení OPSWAT zajišťují kybernetickou bezpečnost zejména pro kritická prostředí – používá je tak například 98 % amerických jaderných elektráren. V reálném čase umí jakýkoliv soubor otestovat na jeho původ, přítomné zranitelnosti, proběhne jeho multiskenování a sanitizace. Protože je třeba řešit i centrální kontrolu dokumentů přenášených přes externí media, jako jsou USB flash disky, paměťové karty a další úložiště, využívají se i samostatné kiosky OPSWAT MetaDefender.
První rozsáhlé testování řešení OPSWAT pro konkrétního zákazníka probíhalo jak v laboratoři ComSource, tak v cloudovém prostředí Azure. Vše odpovídalo specifikacím produkčního prostředí zákazníka. Testování probíhalo na datech o celkovém objemu 1 TB, která byla rovnoměrně rozdělena na soubory ve formátech AVI, MP3, MP4, PPT, DOCX, PDF, XLSX a dalších. V jednom cyklu o velikosti až 200 GB bylo nahráváno přibližně 160 tisíc souborů, které byly roztříděny do 450 složek. Cyklus se pro dosažení celkového objemu pětkrát opakoval. Vše bylo testováno v režimu real-time zpracování, s důrazem na odhalení škodlivých souborů a efektivní zpracování velkých datových objemů. Testování zahrnovalo i použití EICAR testovacích souborů k ověření schopností detekce škodlivých souborů. Ty systém ve všech případech úspěšně identifikoval a zpracoval. Přenosová rychlost dosahovala přibližně 30 000 souborů za hodinu, přičemž zpracování celkového 1TB testovacího datasetu trvalo necelých 12 hodin.