Čínská sociální síť TikTok podle amerických médií prohrála spor u Nejvyššího soudu Spojených států ohledně zákona o změně vlastnictví. Zákon neporušuje svobodu projevu, rozhodli soudci. U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.
„Kongres rozhodl, že odprodej je nezbytný k řešení jeho dobře podložených obav o národní bezpečnost, které se týkají postupů společnosti TikTok při shromažďování údajů a jejího vztahu se zahraničním protivníkem,“ napsal soud ve zdůvodnění rozsudku.
Bílý dům dnes uvedl, že aplikace TikTok by měla zůstat Američanům k dispozici, ale vzhledem k načasování rozhodnutí Nejvyššího soudu se věcí má zabývat až příští administrativa, která se ujme svých pravomocí 20. ledna. „TikTok by měl zůstat dostupný Američanům, ale jednoduše pod americkým vlastnictvím nebo jiným vlastnictvím, které řeší obavy o národní bezpečnost, které Kongres identifikoval při přípravě tohoto zákona,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.
Nastupující americký prezident Donald Trump pak televizi CNN dnes řekl, že rozhodnutí o budoucnosti TikToku v USA bude na něm. Neupřesnil ale, co s firmou zamýšlí.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu se očekávalo a všichni ho musí respektovat,“ napsal pak Trump na své sociální síti Truth Social. „O TikToku rozhodnu v nepříliš vzdálené budoucnosti, ale musím mít čas na přezkoumání situace,“ dodal.
Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí uvádí, že má v USA více než 170 milionů uživatelů. Prezident Joe Biden může ze zákona prodloužit lhůtu pro ukončení provozu TikToku o tři měsíce. To ale pouze za předpokladu, že existuje výhled na dokončení prodeje. TikTok a ByteDance ovšem zatím odmítají o rozdělení vůbec jednat.
Rozhodnutí přivítalo několik významných republikánů, včetně bývalého viceprezidenta Mikea Pence. Ten jej označil za „vítězství ochrany (osobních údajů) a bezpečnosti amerického lidu“.
Americké ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že zákon se začne zavádět postupně. To podle agentury AFP vyvolává otázku ohledně jeho krátkodobých dopadů.
Šéf TikToku Shou Zi Chew se má jako čestný host zúčastnit pondělní Trumpovy inaugurace. Dnes v reakci na rozhodnutí soudu uvedl, že chce poděkovat Trumpovi za jeho závazek spolupracovat s jeho firmou a společně najít řešení, které zachová dostupnost této služby v USA. Budoucí americký prezident dnes podle agentury Reuters o TikToku také mluvil v telefonátu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Zákon teoreticky ukládá poskytovatelům internetu a obchodům s aplikacemi, aby od nedělní půlnoci zablokovali stahování a aktualizace. Podle agentury Bloomberg budou dopady rozhodnutí soudu záviset na reakci technologických společností, které TikTok distribuují, včetně Applu a Googlu. Podle zákona by těmto firmám za další podporu TikToku hrozily vysoké pokuty. Musely by se proto rozhodnout, zda jim ujištění Trumpovy administrativy poskytují dostatečné právní krytí.
V USA vládnou obavy, že by čínská vláda mohla prostřednictvím TikToku získat přístup k americkým datům a ovlivňovat veřejné mínění v zemi. Firma obvinění odmítá.