Čínská platforma Temu bude v EU podléhat přísnějším pravidlům, rozhodla komise

Evropská komise (EK) oficiálně označila čínský internetový obchod Temu za velmi velkou on-line platformu (VLOP), na kterou se budou v Evropské unii vztahovat přísnější pravidla pro internetový obsah. Komise o tom informovala ve svém tiskovém sdělení. Podobná pravidla už se vztahují například na Google, Facebook, YouTube, TikTok nebo na síť X.

Podle nařízení EU o digitálních službách (DSA) jsou firmy s více než 45 miliony uživatelů označovány za VLOP, což je zkratka z anglických slov Very Large Online Platform. Tyto firmy se na svých platformách musejí více snažit bojovat proti nezákonnému a škodlivému obsahu a padělaným výrobkům.

„Po dnešním označení jako VLOP bude muset Temu do čtyř měsíců od oznámení (tedy do konce září 2024) splnit přísnější pravidla podle DSA, jako je povinnost řádně posoudit a zmírnit jakákoli systémová rizika vyplývající z poskytování jejich služeb, včetně nabízení a prodeje padělaného zboží, nebezpečných nebo nelegálních produktů a zboží, které porušuje právo duševního vlastnictví,“ uvedla komise.

Internetový obchod Temu vstoupil na trh EU v dubnu loňského roku. Firma uvedla, že za šest měsíců do konce března měla v EU měsíčně v průměru 75 milionů aktivních uživatelů.

Loni v dubnu EK určila prvních 17 firem s označením VLOP a dva velmi velké on-line vyhledávače (VLOSE). Šlo o podniky Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube a Zalando. Za velké vyhledávače byly označeny Bing a Google Search. Následně loni v prosinci přibyly Pornhub, Stripchat a XVideos a letos v dubnu čínský internetový prodejce módy Shein. I s Temu jich je tedy nyní 24.

Exit mobile version