Čínské ministerstvo dopravy zakázalo řidičům soukromých vozů poskytovat službu taxi pomocí mobilních aplikací, pokud k tomu nebudou mít příslušné oprávnění. Podobné aplikace se v Číně těší mimořádné oblibě, podotkla agentura AP. Ministerstvo uvedlo, že musí chránit uživatele, připustilo však, že software hraje důležitou roli pro řidiče taxislužby s platnou licencí, kteří mohou jako jediní aplikace pro přivolání vozu používat.
Rozhodnutí by mohlo znamenat překážku pro společnost Uber, která poskytuje alternativní taxislužbu v řadě zemí světa včetně ČR. Uber poskytuje aplikaci, která umožňuje zákazníkům spojit se s řidiči taxi. Aplikace zároveň slouží jako taxametr. V mnoha státech ale naráží na tamní zákony a má tam potíže.
„Ačkoli podporujeme inovace, zakazujeme soukromým automobilům používat platformy, kterými by se podílely na činnosti ‚zapůjčení auta‘,“ uvedlo podle agentury AP ministerstvo v prohlášení. Společnosti, které s těmito aplikacemi pracují, budou muset zajistit, aby je nepoužívali řidiči bez potřebné koncese.
Společnost Uber uvedla, že pro tuto chvíli pokračuje v obvyklé činnosti. Neuvedla ale, kolik spolupracujících řidičů by licenci na provozování taxislužby mohlo postrádat. Podle serveru CNN ale Uber se soukromými řidiči v Číně přímo nespolupracuje, ani tam nemá vlastní vozy. Spojil se prý s místními autopůjčovnami, které již poskytují služby hotelům nebo turistům. Čínské regulaci tak prý možná unikl.
Čínský trh s přivoláním taxi přes internet ovládají místní konkurenti Didi Dache, za kterým stojí internetový gigant Tencent, a Kuaidi Dache podporovaná společností Alibaba Group. Dohromady drží zhruba 90 procent čínského trhu s taxi aplikacemi. V prosinci na trh vstoupil třetí čínský internetový gigant Baidu, který investoval do Uberu.