Zařízení bude 11,9 metrů dlouhé a maximální vzletová hmotnost má činit 3,6 tuny.
Největší civilní dron pro přepravu nákladů na světě vyvíjejí vědci pekingské Beihang univerzity (dříve Beijing University of Aeronautics and Astronautics – BUAA). Prototyp zařízení, které má uletět 1500 kilometrů zatížené až tunou nákladu, by měl být hotov v roce 2019 a první let se má uskutečnit o rok později, uvedl dnes list China Daily.
Pokud testy dopadnou dobře, hromadná výroba nákladních dronů začne v roce 2025, uvedl hlavní projektant Čang Šuo v rozhovoru s listem.
Zařízení, které na své jméno ještě čeká, bude 11,9 metrů dlouhé, rozpětí křídel bude 19,6 metru a maximální vzletová hmotnost má činit 3,6 tuny. Poháněno bude dvěma motory a objem nákladního prostoru bude 16 metrů krychlových. Pokud by dron měl přepravoval pasažéry, uveze jich devět.
Univerzita je před podpisem dohody o strategickém partnerství s logistickou společností Cainiao, kterou kontroluje čínský internetový gigant Alibaba.
Dron vybavený umělou inteligencí se bude během letu sám ovládat a sám se také vypořádá s případnými poruchami. Létat bude rychlostí 360 kilometrů za hodinu a bude schopen startovat a přistávat i na krátkých a hrbolatých drahách.
Největším dronem na světě je nyní americký vojenský Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk dlouhý 14,5 metru s rozpětím křídel 39,9 metru a maximální vzletovou hmotností 15 tun.