Čína ve vyspělých technologiích dohání Západ a lze předpokládat, že firmy ze Spojených států a Číny si budou v tomto odvětví hodně dlouho konkurovat. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith. Varoval přitom, aby si lidé v Evropě a v USA nedělali iluze, že Čína za jejich zeměmi zaostává.
„Upřímně – myslím si, že jedním z nebezpečí je to, že lidé, kteří do Číny moc často nejezdí, tak si myslí, že Čína zaostává,“ řekl Smith v úterním rozhovoru v televizi CNBC na konferenci Web Summit v Lisabonu. Napětí mezi USA a Čínou se v posledních letech soustředilo na boj o nadvládu právě v technologickém sektoru a výsledkem je omezení vývozu několika kritických technologií.
Koncem loňského roku čínská společnost Huawei překvapila trh, když ukázala smartphone, jehož recenze naznačovaly rychlost stahování typickou pro přístroje napojené na sítě páté generace (5G). To vyvolalo spekulace o zjevném průlomu ve vývoji čipů navzdory sankcím, které proti Číně zavedly Spojené státy.
Smith vyzval americké a evropské firmy ke spolupráci, aby pomohly zajistit hospodářský růst a přinášely zbytku světa další pokrok, jako je například umělá inteligence (AI).
Microsoft v Číně podle svých internetových stránek působí od roku 1992, mimo jiné prostřednictvím svého největšího výzkumného a vývojového centra mimo Spojené státy. Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella v loňském roce řekl, že firma se nezaměřuje na Čínu jako na domácí trh, ale že poskytuje služby čínským společnostem a je lokálně přítomna viditelněji než mnoho jiných technologických gigantů z USA.
Smith ale zatím nedokáže předpovědět, jaký vliv na obchod a transfer technologií – jako je přesun dat, návrhů a inovací – bude mít změna v Bílém domě. Do nejvyššího úřadu se v USA po čtyřleté pauze vrací republikánský prezident Donald Trump, který před volbami několikrát avizoval, že obchodní vztahy s Čínou zatíží nejméně 60procentním clem.
„Pravdou je, že jako americká technologická společnost můžeme v Číně podnikat pouze tehdy, když nabízíme službu, kterou tam chce mít čínská vláda, a kterou americká vláda chce, abychom tam přinesli,“ řekl Smith. „V některých případech se dívají, řekněme, na datové centrum pro podporu Mercedesu nebo Siemensu, případně Starbucksu nebo General Motors – a tam se zdá, že s tím není problém. Ale u služeb spotřebitelům to tak opravdu není,“ dodal.
Prezident Microsoftu si také myslí, že přijde doba, kdy se některé technologie přesunou do Číny. Nebudou to ale technologické firmy, kdo o tom rozhodne.