Čína se dnes důrazně ohradila proti slovům eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, který vyzval další země EU, aby do svých sítí páté generace (5G) nepouštěly čínské firmy Huawei a ZTE. Podle něj znamenají hrozbu pro kolektivní bezpečnost unie. Informovala o tom agentura Reuters.
V současné době omezuje či zcela zakazuje oběma čínským firmám vstup do svých sítí 5G celkem deset zemí EU. Breton dal v minulých týdnech najevo obavy, že některé země EU stále vnímají vysoce rizikové prvky ve své páteřní síti 5G, odvolával se přitom na zákony třetích zemí týkající se národních zpravodajských služeb a bezpečnosti dat – což byla skrytá narážka na Čínu.
Pokyny Evropské unie přijaté před dvěma lety vyzývají všech 27 členských států, aby posoudily rizikový profil dodavatelů na vnitrostátní úrovni nebo na úrovni EU a omezily nebo zakázaly vysoce rizikovým dodavatelům 5G přístup k základním částem svých telekomunikačních sítí. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) už dříve varoval před firmou Huawei, která je významným dodavatelem v telekomunikacích.
„Zatím jen deset z nich využilo těchto výsadních práv k omezení nebo vyloučení vysoce rizikových dodavatelů. To je příliš pomalé a představuje to velké bezpečnostní riziko. Ohrožuje to kolektivní bezpečnost unie, protože to vytváří pro EU velkou závislost a vážnou zranitelnost,“ řekl eurokomisař Breton ve čtvrtek na tiskové konferenci.
Čína se proti slovům eurokomisaře dnes důrazně ohradila. Mluvčí ministerstva zahraničí v Pekingu uvedl, že Evropská komise (EK) nemá pro zákaz komponent od firmy Huawei žádný právní základ ani věcné důkazy. Breton řekl, že oběma čínským společnostem bude také zakázáno účastnit se programů, které financuje Evropská unie.
Společnost Huawei krok unijních zemí už dříve kritizovala. Nebyl podle ní založen na ověřeném, transparentním, objektivním a technickém posouzení sítí 5G.
Breton řekl, že rozhodnutí zemí omezit nebo zablokovat Huawei a ZTE jsou oprávněná a v souladu s pokyny bloku pro 5G. Telekomunikační operátory vyzval, aby učinili totéž.
Německo zkoumá čínské komponenty ve své síti 5G, uvedla v dubnu jeho ministryně vnitra Nancy Faeserová. Portugalsko pak v květnu vydalo usnesení, které by mohlo telekomunikačním operátorům zakázat používání čínského vybavení v jejich mobilních sítích 5G a platformách čtvrté generace (4G).
Firmy Huawei, ZTE a Peking důrazně odmítly obvinění Západu, že by zařízení těchto společností mohlo být využíváno ke špionáži. Evropská komise rovněž zakáže společnostem Huawei a ZTE zadávat veřejné zakázky na telekomunikační služby. „Vyzýváme všechny orgány EU, aby učinily brzy totéž,“ řekl Breton.