Čína obhájila prvenství v žebříčku nejvýkonnějších počítačů světa TOP500, tentokrát ale s novým systémem, který namísto amerických technologií využívá procesory navržené a vyrobené v Číně. Superpočítač Salomon z národního počítačového centra v Ostravě obsadil v nejnovějším vydání pozorně sledovaného žebříčku 55. místo. Poprvé v historii tohoto srovnávání Čína předstihla Spojené státy v počtu superpočítačů zařazených do žebříčku.
První místo v žebříčku nyní patří superpočítači s názvem Sunway TaihuLight v národním centru pro superpočítače v čínském Wu-si. Systém je schopen zpracovávat 93 petaflopů za vteřinu, což odpovídá 93 biliardám početních úkonů během jedné vteřiny.
Žebříček TOP500 nejvýkonnějších počítačů světa sestavují experti z USA a Německa dvakrát ročně, a to od roku 1993. Čína v něm má nyní zařazeno 167 superrychlých počítačů. Poprvé tak z hlediska počtu těchto systémů předstihla Spojené státy, které mají v žebříčku o dva superpočítače méně.
Vítězný Sunway TaihuLight je dvakrát rychlejší a třikrát efektivnější než druhý supersystém v tomto srovnání, rovněž čínský Tchien-che-2 (Mléčná dráha 2), uvedli autoři žebříčku v prohlášení. Tento počítač, který žebříčku vévodil od roku 2013, využívá podle zpravodajského serveru CNN procesory od amerického Intelu.
Třetí příčku obsadil superpočítač Titan amerického ministerstva energetiky, má výkon 17,59 petaflopu za sekundu.
Ostravský Salomon, který se nachází v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, obsadil 55. pozici. Počítač byl uveden do provozu loni v září, jeho výkon odpovídá zhruba 74.000 notebookům.
Superpočítače nacházejí využitía při řešení složitých úloh v řadě vědeckých oborů. Slouží například při vytváření simulací jaderných explozí nebo při výzkumu DNA.
Podle amerického serveru CNN tak tyto stroje představují potenciálně citlivý nástroj z hlediska národní bezpečnosti. Americká vláda loni Intelu a společnosti Nvidia znemožnila prodej nových čipů určených k vylepšení systémů ve čtyřech čínských centrech spojených se systémem Tchien-che-2, protože se domnívala, že jsou využívány v činnostech týkajících se jaderné exploze. Čínští činitelé to ale popřeli.
Jeden petaflop odpovídá zhruba jedné biliardě početních úkonů za sekundu. Člověku by provedení takového úkolu mohlo podle jednoho odhadu trvat zhruba 32.000 let.