Nutnost vysokých počátečních investic vyvolává skepsi.
Čína chce datová centra chladit mořem, aby tak snížila náklady v energeticky náročném odvětví. Na jihočínském ostrově Chaj-nan už začaly práce na prvním komerčním datovém centru pod mořskou hladinou, které má být dokončeno za pět let. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na čínské úřady. Někteří odborníci jsou ale skeptičtí ohledně návratnosti investic.
Datová centra sestávají ze skříní serverů, které ukládají a zpracovávají data z internetu. Na chlazení spotřebovávají velké množství energie. Náklady na elektřinu představují zhruba 70 procent provozních nákladů čínských datových center, uvedla ekologická organizace Greenpeace.
Ve výstavbě projektu spojila síly společnost Highlander, která se zabývá námořní technologií, s místní vládou. Návrh podoby centra už byl dokončen a byl proveden i první průzkum oblasti u pobřeží. Na provoz datového centra má později dohlížet poskytovatel internetu Beijing Sinnet Technology.
Někteří odborníci mají za to, že podmořská datová centra budou mít díky studené mořské vodě lepší energetickou účinnost. Jiní jsou ohledně návratnosti investic a spolehlivosti podmořských zařízení skeptičtí.
„Ačkoli mohou být náklady na energii nižší než u datových center na souši, počáteční investice mohou být velmi vysoké,“ konstatoval analytik Jang Č‘-jung ze společnosti CCID Consulting. „Ohledně ziskovosti jsem skeptik,“ dodal. Hodnota investice nebyla zveřejněna a není ani jasné, kdo bude projekt financovat.
Americká společnost Microsoft v roce 2018 ponořila datové centrum velikosti dodávky zhruba 35 metrů pod mořskou hladinu u Británie. Miniaturní datové centrum firma loni ze dna vyzvedla a experiment označila za úspěch.