Brněnská společnost FEI, která vyrábí elektronové mikroskopy, sestrojila supervýkonný počítač. Cluster, tedy počítač tvořený z více samostatných počítačů, umožní rekonstruovat z desítek tisíc obrazů trojrozměrný vzorek. Počítač je součástí přístroje HeliScanTM MicroCT, který umožňuje podrobnou analýzu struktury a propustnosti hornin.
Cluster funguje tak, že se do speciální komory vloží vzorek horniny o velikosti několika milimetrů až centimetrů a pod přesnými úhly jej ozařuje rentgenový paprsek. Zařízení pořídí v závislosti na velikosti vzorku desítky tisíc snímků. „Ukládá je na pevný disk spolu s informací o přesné poloze vzorku během snímání. Data se následně převedou do clusteru, který je zpětně poskládá a vytvoří trojrozměrnou vizualizaci vzorku s rozlišením v řádu mikrometrů,“ popsal jeden z tvůrců clusteru Martin Baláž. Data slouží například k analýze podloží před těžbou ropy. Odborníci i z velmi malého vzorku získají dostatečné informace o potenciálu celého ložiska.
FEI koupila tuto speciální rentgenovou technologii snímání od Australské národní univerzity, která ji v předchozích deseti letech dovedla do stadia funkčního prototypu. Vědci z FEI poté řešili, jak uvést na komerční trh prototyp, který byl na univerzitě napojený na jeden z nejvýkonnějších superpočítačů na světě. Programátorům z FEI se ve spolupráci s australskou univerzitou podařilo přeprogramovat algoritmy tak, že hlavní výpočet se odehrává na grafických čipech. „To přispělo k tomu, že se podařilo nahradit superpočítač australské univerzity clustrovým počítačem o rozměrech pracovního stolu, který je nyní komerčně dostupný,“ uvedl Baláž.
Firma FEI sídlí v Brně na Černovické terase a má pobočky v Nizozemsku a USA. Loňské tržby činily 7,9 miliardy korun, v Brně pracuje téměř 700 lidí.