Emotet začal jako bankovní trojan, nyní funguje univerzálněji. Následují škodlivé kódy Trickbot a FormBook.
Check Point zveřejnil svůj pravidelný Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým varuje před nárůstem útoků trojanu Emotet. Dopad měl na 7 % světových organizací a dokonce na 21 % českých společností. Emotet využíval v prosinci spamové kampaně, které během svátků cílily na více než 100 000 uživatelů denně.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se lehce posunula mezi méně bezpečné země, o 4 místa na 50. příčku. Slovensku patřila v prosinci 78. pozice.
V září a říjnu 2020 byl Emotet na čele Indexu hrozeb a byl spojován s vlnou ransomwarových útoků. V listopadu klesl až na 5. místo, pravděpodobně v důsledku aktualizace a rozšíření o nové škodlivé schopnosti. Emotet se nyní také umí ještě lépe vyhnout odhalení. Spamové kampaně šířící Emotet využívají vložené odkazy, škodlivé dokumenty i heslem chráněné soubory ZIP.
Top 3 – malware
Emotet se znovu vrátil do čela žebříčku nejčastěji použitých škodlivých kódů k útokům na podnikové sítě s globálním dopadem na 7 % organizací. Následovaly škodlivé kódy Trickbot a FormBook, které ovlivnily shodně 4 % společností.
1. ↑ Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan a také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
2. ↑ Trickbot – Trickbot je bankovní trojan, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze využít jako součást víceúčelových kampaní.
3. ↑ FormBook – FormBook shromažďuje přihlašovací údaje z různých webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
Top 3 – mobilní malware
Škodlivým kódům, nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení, vládl nadále Android malware Hiddad. Na druhé příčce zůstal xHelper a na třetí místo se posunul modulární backdoor Triada.
1. ↔ Hiddad – Android malware, který přebaluje legitimní aplikace a pak je umísťuje do obchodů třetích stran. Jeho hlavní funkcí je zobrazování reklam, ale může také získat přístup ke klíčovým bezpečnostním informacím obsaženým v operačním systému, což umožňuje útočníkovi získat citlivá uživatelská data.
2. ↔ xHelper – Škodlivá aplikace pro Android, která byla poprvé detekována v březnu 2019. Používá se ke stahování dalších škodlivých aplikací a zobrazování reklam. Aplikace je schopna skrýt se před uživatelem a mobilními antivirovými programy a znovu se nainstalovat, pokud ji uživatel odinstaluje.
3. ↑ Triada – Modulární backdoor pro Android, který uděluje superuživatelské oprávnění pro stažení malwaru a pomáhá jej vložit do systémových procesů.
Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. I zde dominoval po listopadovém poklesu Emotet. Zajímavostí je, že na čele českého žebříčku jsou i některé malwarové rodiny, které ve světě nemají tak výrazný dopad. Qbot měl v prosinci dopad na 11,55 % českých organizací, přitom v listopadu to bylo jen 1,54 % %. Dridex je dlouhodobě oblíbeným škodlivým kódem používaným k útokům na české organizace, podobně jako RigEK, který oproti listopadu zaznamenal téměř 3,5násobný růst.