Česká technologická start-upová společnost Lifeliqe bude dodávat do čínské Šanghaje monitory s hologramy 3D modelů, které budou sloužit tamějším školákům. Zejména budou užitečné pro výuku přírodních věd, tedy biologie, chemie či fyziky. Hologram může žák či student ovládat dotykem prstu, uvedl v tiskové zprávě ředitel Matouš Tlapák. Firma se už dříve prosadila na trhu v USA v Nevadě, kde pomáhá tvořit virtuální rekvalifikační kurzy.
Firma vytváří výukový software pro rozšířenou realitu, virtuální realitu a 3D modely. V Číně se spojila se společností, která bude dodávat hardware v podobě oboustranných monitorů, které umožňují holografické zobrazení. Brněnský podnik do nich nahraje software v podobě 3D modelů, který se zobrazí v monitoru jako hologram. Výuka s touto pomůckou by měla být poutavější a hravější, slibují si ve firmě. Do spolupráce jsou zapojené stovky škol v Šanghaji a okolí.
Druhou fází projektu jsou takzvané holoverse laboratoře. Firma aktuálně tvoří a testuje 3D software pro demonstraci pokusů v hodinách chemie a fyziky. „Holoverse je náš pojem pro vzdělávací metaverse. Neuzavírá lidi do brýlí virtuální reality, ale umožňuje spolupráci na displejích s holografickým zobrazením,“ popsal Tlapák. První nasazení laboratoří v čínských školách plánuje český start-up v první polovině příštího roku.
Podle informací v obchodním rejstříku firma Lifeliqe vznikla v roce 2016, na konci roku 2020 měla 14 zaměstnanců. Je součástí skupiny Creditas. Prozatímní výši investic, kterou do společnosti Lifeliqe vložila, nechce veřejně komentovat.