Vzhledem k aktivitě především institucionálních investorů a pasivitě retailového sektoru je bitcoin silně korelován s indexem S&P 500.
Češi letos od začátku ledna do konce května nakoupili kryptoměny za 1,9 miliardy korun, tedy o 40 procent méně než ve stejném období loni. V květnu se objem obchodů pohyboval okolo 400 milionů Kč, což je meziročně zhruba stejně. Vyplývá to z údajů největšího obchodníka Bit.plus.
Většina obchodů stále připadá na bitcoin a ethereum. Bitcoin od začátku roku oslabil o třetinu na současných 30.360 amerických dolarů, tedy asi 703.000 korun. Je to zároveň o 8000 dolarů méně, než na konci dubna.
„Bitcoin v květnu svým poklesem přilákal nové investory. Jeho cena se celý měsíc držela v celkem úzkém pásmu okolo 30.000 dolarů. Nepotvrdily se tak obavy z dalšího razantního propadu, nicméně v nejbližší době se neočekává ani dosažení žádných historických maxim,“ uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.
Budoucí vývoj bude podle expertů úzce spojený zejména s dalšími kroky americké centrální banky (Fed). Její zpřísňující se měnová politika je doprovázena výprodejem akcií a dalších rizikovějších aktiv, mezi které patří i kryptoměny, uvedli.
V květnu se bitcoin podle analytika investiční platformy Portu Jakuba Valníčka pohyboval v podobném cenovém pásmu jako před rokem, nálada na trhu je však diametrálně odlišná a převládá spíše negativní sentiment.
„Investoři jsou tak opatrnější a drží větší část svých prostředků v konzervativnějších aktivech, popřípadě v hotovosti. Trhu také chybí drobní investoři, kteří minulý rok do krypto světa vstupovali s vidinou vysokých výnosů, po propadu však vystřízlivěli a investují rozvážněji. V dlouhodobém měřítku se ale trh vyčistí od nekvalitních kryptoměn, které často vzniknou pouze jako vtip a v dalším období růstu se do popředí dostanou projekty s opravdovou přidanou hodnotou,“ řekl ČTK.
„Vzhledem k aktivitě především institucionálních investorů a pasivitě retailového sektoru je bitcoin silně korelován s indexem S&P 500 a trh čeká na fundamenty, které by mohly s kurzem výrazně pohnout. V případě absence takového fundamentu očekávám možnost postupného poklesu k úrovni 20.000 dolarů,“ uvedl expert na kryptoměny Igor Pauer.
Také podle analytika XTB Štěpána Hájka se bitcoin zřejmě dostane na nižší úrovně pod 30.000 dolarů. „Po kolapsu jedné z největším stabilních kryptoměn luna, se stále spekuluje o možném kolapsu dalších algoritmických stablecoinů, což by stáhlo celý trh. Vedle toho však kryptoměny výrazně korelují s americkými akciovými indexy, které se za poslední týdny opět nadechly, ale fundamentálně situace směřuje k dalšímu výdechu,“ dodal. Stablecoin je třídou takových kryptoměn, které usilují o cenovou stabilitu zabudovanou přímo do své konstrukce.
Podle průzkumu projektu Probinex čeští investoři v kryptoměnách reagují na propady kryptoměnových trhů s chladnou hlavou. Téměř 41 procent kryptoměny drží a vyčkává, dalších 40,5 procenta vidí v propadu kryptoměn příležitost a přikupují další. Největší část kryptoměnového portfolia investorů tvoří bitcoin s podílem 58,1 procent. Na druhém místě se pak s 12,5 procenta umístilo ethereum a následně s 2,8 procenta solana. Do šetření se zapojily téměř tři stovky investorů.