Americké firmy nyní kupují většinu čipů z továren v Asii.
Celosvětové tržby z prodeje čipů se loni zvýšily o 6,5 procenta na 439 miliard USD (9,4 bilionu Kč). K růstu přispělo oživení v posledních třech měsících roku, které překonalo i prudký propad z března a dubna způsobený pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil svaz polovodičového průmyslu SIA.
Čína zůstala největším trhem, tržby tam vzrostly o pět procent na 151,7 miliardy USD. Tržby v celém americkém regionu stouply o 19,8 procenta a v oblasti Asie, Tichomoří a dalších regionů o 5,3 procenta. V Evropě tržby o šest procent klesly.
Prezident a ředitel SIA John Neuffer upozornil, že zatímco poptávka po polovodičích celosvětově roste, podíl Spojených států na celosvětové výrobě čipů loni klesl na 12 procent z 37 procent v roce 1990. Americké firmy nyní kupují většinu čipů z továren v Asii.
Podíl amerických firem by se však mohl začít opět zvyšovat, protože loni byl schválen zákon o pobídkách pro továrny na výrobu čipů v USA. Finance na nové továrny mohou získat americké firmy, jako je Intel a GlobalFoundries, ale také zahraniční výrobci, jako je Samsung Electronics a Taiwan Semiconductor Manufacturing, uvedla agentura Reuters.
„V příštích deseti letech výroba polovodičů vzroste o 56 procent,“ uvedl Neuffer. „Chceme zajistit, abychom získali větší podíl na výrobním koláči,“ dodal.