Aliance softwarových společností BSA začala rozesílat do 10.000 tuzemských malých a středních firem varování před nákupem padělků počítačových programů, které jsou nabízené jako originální software. Zhruba 80 procent softwaru nabízeného pokoutně na internetu nemá licenci anebo jde o padělky.
Nelicencovaný software a padělky tvoří 45 procent nelegálního softwaru nalezeného ve firmách. „Nejčastěji jsou padělky vydávány jako zlevněný nebo takzvaně použitý software. Případně jsou licence pro neziskový sektor podvodně vydávány za plnohodnotný komerční software. Setkáváme se i s falšováním certifikátů pravosti softwaru,“ uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.
Podle letošní analýzy BSA se v Česku užívá 33 procent softwaru bez licence. Výrobci softwaru tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. Nejčastější formou pirátství ve firmách je podle BSA instalace více kopií softwaru, než povoluje licence (55 procent) či instalace softwaru bez ověřitelné licence (30 procent). Padělky (15 procent) sice statistice nedominují, nicméně počet těchto případů rapidně roste.
BSA podobné kampaně organizovala i v předchozích letech. Loni na výzvu zareagovalo asi 20 procent obeslaných firem buďto snahou o legalizaci nebo rovnou nákupem řádně licencovaného softwaru.
Nejčastěji se pirátsky užívá kancelářský software a operační systémy (Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či například antivirové systémy (Symantec).