Evropská komise (EK) povolila Německu, aby poskytlo státní podporu pět miliard eur (bezmála 126 miliard Kč) na výstavbu továrny na mikročipy. Vznikne poblíž Drážďan a postaví ji společnost European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC). Komise to dnes uvedla na svém webu. ESMC je společný podnik firem Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), Bosch, Infineon a NXP. Čipy bude vyrábět především pro automobilový průmysl.
Společnost TSMC je největším smluvním výrobcem čipů na světě a předním dodavatelem pro firmy Apple a Nvidia. Chystaná továrna na čipy bude její první v Evropě.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck schválení státní podpory ocenil. Německá vláda podle něj schvalování financování projektu rychle dokončí, uvedla agentura Reuters. Kancléř Olaf Scholz, který se dnes zúčastnil slavnostního položení základního kamene, zdůraznil, že je důležité, aby se v Evropě soustřeďovaly takovéto technologie.
Podnik by měl zahájit plný provoz v roce 2029. Komise, za níž se slavnostního ceremoniálu zúčastnila její předsedkyně Ursula von der Leyenová, si od něj slibuje posílení bezpečnosti dodávek čipů pro Evropu a usnadnění digitální a ekologické transformace. „Je to win-win situace pro nás všechny,“ uvedla šéfka EK.
Závod ESMC bude podle Reuters vyrábět generaci čipů, která mírně zaostává za nejpokročilejšími technologiemi, které se používají v čipech pro umělou inteligenci (AI) a v chytrých telefonech. Rozšíří ale dodávky pro automobilový průmysl a další průmyslová odvětví klíčová pro výrobu v Evropě.
Schválená státní podpora je zatím nejvyšší, jakou EK povolila v rámci unijního zákona o čipech a je první podaná Německem. Celkem by výstavba továrny měla podle odhadů stát deset miliard eur.
„Zařízení bude fungovat jako otevřená slévárna, což znamená, že jakýkoli zákazník – kromě společnosti TSMC a dalších tři akcionářů – může zadávat objednávky na výrobu konkrétních čipů,“ uvedla komise.
Svou továrnu v Drážďanech rozšiřuje také německá společnost Infineon Technologies. Z Drážďan se tak stává jedno z hlavních mikročipových středisek v Evropě. Saská metropole proto bude potřebovat nejen kvalifikované pracovníky, ale také dodavatelskou podporu. Za příležitost pro Česko to v březnu na návštěvě tohoto města označil český prezident Petr Pavel.