Držitelé domén si mohou aktualizovat adresu, pokud preferují tu unijní.
Přes 80.000 internetových domén, které měli Britové registrovány v Evropské unii, bylo po skončení přechodného období pozastaveno. Tyto domény už nemají žádné funkční prvky a Britové si web s koncovkou .eu nemohou už ani zaregistrovat. Upozornil na to server Euractiv, který se odvolává na sdružení EURid. Právě to má správu evropské domény na starosti.
Sdružení vlastníky domén s koncovkou .eu, kteří sídlí v Británii, předem upozornilo, že po přechodném období budou klíčové funkce těchto webů pozastaveny. EURid posléze z jejich strany zaznamenal příliv žádostí o přenesení sídla z Británie do EU.
Dotčené internetové domény budou pozastaveny do 31. března 2021. Do té doby si mohou jejich držitelé aktualizovat adresu, pokud preferují tu unijní. Případně mohou doložit, že jsou občany některého z unijních států.
Pozornosti se v této souvislosti dostalo zejména doméně Leave.EU a spekulovalo se přitom, zda zůstane funkční. Jde o web kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie, kterou financoval podnikatel Arron Banks a jejíž hlavní tváří byl Nigel Farage. Jeho několikaletá kampaň proti členství Británie v EU sehrála důležitou roli v referendu, v němž se Britové v roce 2016 nakonec těsnou většinou vyslovili pro vystoupení země z bloku.
Web kampaně je dosud funkční. Organizace papírově přesídlila do irského města Waterford, což jí podle serveru Euractiv patrně přinese od komentátorů obvinění z pokrytectví. Na webu zatím není změna sídla uvedena.
S počátkem nového roku začala provizorně platit dohoda o budoucích vztazích, kterou Londýn a Brusel po měsících sporů uzavřely na Štědrý den. Podařilo se jim tak zabránit chaosu, který by patrně nastal po zavedení cel a kvót ve vzájemném obchodu. V nejbližší době má o dohodě ještě hlasovat Evropský parlament.
Jak to vlastne presne je? domenu vlastnite, i kdyz platite rocne, nikoliv pronajimate si (proto ji muzete i prodat). Takze i kdyz brit(ska firma) nyni nemuze registrovat, stavajici by melo ve vlastnictvi zustat, asi jako by zustal jiny majetek v EU. Cili to zustava ve vlastnictvi, ale uz se k tomu neposkytuji sluzby zajistujici funcknost? (Samozrejme problem je celkem snadno resitelny, vubec by pro TLD eu takove pravidlo mit nemuseli, asi jako domenu cz nemuseji vlastnit jen ceske subjekty, nazvy v domene EU nemaji obvykle velkou hodnotu atd. Ale zajima me ten samotny „pravni aspekt“ veci ve vztahu k vlastnictvi domeny.)