Britský antimonopolní úřad (CMA) zahájil vyšetřování mobilních ekosystémů amerických společností Apple a Google. Tyto ekosystémy zahrnují operační systémy, obchody s aplikacemi a internetové prohlížeče provozované na mobilních zařízeních. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Apple v reakci uvedl, že čelí konkurenci všude, kde působí. Google upozornil, že mimojiné pomáhá snižovat ceny služeb.
„Dvě vyšetřování, jedno zaměřené na Apple a další na Google, souběžné posoudí pozice těchto firem v jejich mobilních ekosystémech,“ uvedl úřad. „Vyšetřování budou zkoumat dopady na lidi, kteří využívají mobilní zařízení, a na tisíce podniků, které vyvíjejí inovativní služby či obsah, jako jsou aplikace pro tato zařízení,“ dodal.
Společnost Google stojí za operačním systémem Android, který ve svých produktech používá většina výrobců chytrých telefonů. Firma Apple nicméně pro své populární chytré telefony iPhone vyvinula vlastní operační systém iOS. Oba podniky provozují rovněž vlastní obchody s aplikacemi a internetové prohlížeče.
Společnost Apple v reakci na vyšetřování uvedla, že věří v „prosperující a dynamické trhy, na kterých mohou vzkvétat inovace“. Upozornila, že její ekosystém v Británii podporuje tisíce pracovních míst. Dodala, že čelí konkurenci všude, kde působí, a že hlavní důraz vždy klade na důvěru uživatelů. Firma Google uvedla, že otevřenost jejího systému Android pomáhá uživatelům rozšiřovat možnost výběru, snižovat ceny a demokratizovat přístup k chytrým telefonům a k aplikacím.
Britský úřad podle agentury Reuters přezkoumá intenzitu hospodářské soutěže mezi firmami Google a Apple. Bude rovněž zjišťovat, zda nevyužívají svého dominantního postavení ke zvýhodňování svých vlastních aplikací a služeb a zda nenutí vývojáře aplikací dodržovat nespravedlivé podmínky.
Šéfka CMA Sarah Cardellová uvedla, že větší hospodářská soutěž v oblasti mobilních ekosystémů by mohla podpořit inovace. „Lepší konkurence by rovněž mohla podpořit hospodářský růst v Británii, protože podniky by na platformách Applu a Googlu mohly nabízet nové a inovativní typy produktů a služeb,“ dodala.
FCA upozornil, že mobilní zařízení, jako jsou chytré telefony a počítačové tablety, hrají v životě lidí zásadní roli. V Británii má nyní podle úřadu přístup k chytrému telefonu 94 procent obyvatel ve věku minimálně 16 let a průměrný uživatel používá mobilní zařízení zhruba tři hodiny denně.