Společnost Booking Holdings musí ode dneška zajišťovat, aby její internetová služba Booking.com zprostředkovávající ubytování dodržovala nařízení Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Uvedla to v dnešní tiskové zprávě Evropská komise (EK). Ta již v květnu v rámci DMA označila firmu Booking za gatekeepera, tedy podnik, který významně ovlivňuje provoz internetu.
Nařízení DMA je podle agentury Reuters jednou z nejpřísnějších regulací namířených proti dominantnímu postavení velkých technologických firem na trhu. Mezi gatekeepery řadí unie firmy s více než 45 miliony aktivních uživatelů měsíčně a s tržní kapitalizací 75 miliard eur (zhruba 1,9 bilionu Kč).
Podle DMA musejí tito gatekeepeři dodržovat pravidla, jejichž smyslem je omezit vliv velkých technologických společností a zajistit rovné podmínky pro menší konkurenty. Pro spotřebitele by v rámci pravidel DMA mělo být mimo jiné jednodušší odhlásit se z platforem gatekeeperů a přejít ke konkurenci.
EK v dnešní zprávě uvedla, že společnost Booking v rámci DMA například nesmí hotelům, autopůjčovnám a dalším provozovatelům cestovních služeb zakazovat, aby na svých internetových stránkách či jiných platformách nabízeli své služby za jiné ceny než na stránkách Booking.com.
„Jako klíčový hráč v evropském turistickém ekosystému nyní musí Booking dodržovat DMA,“ uvedla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová. „Mnoho hotelů a autopůjčoven v EU například muselo zaručovat, že budou na Booking.com nabízet nejlepší ceny. Nyní mohou nabízet různé ceny a podmínky na jakémkoliv prodejním kanálu, který se rozhodnou použít,“ dodala.
Firmám porušujícím nařízení DMA může Evropská komise vyměřit pokutu ve výši až deseti procent jejich celosvětového ročního obratu. V případě opakovaného porušení může pokuta činit až 20 procent obratu.