Německá rozvědka Bundesnachrichtendienst odposlouchávala komunikaci na německém peeringového uzlu DE-CIX, tvrdí to alespoň od včerejška přední německé deníky na základě chráněného zdroje přímo z prostředí tohoto peeringového uzlu.
Přes DE-CIX proudí velká část internetové komunikace v Evropě a co do rozsahu připojených institucí a uzlových bodů je největším peeringovým centrem na světě.
Není zatím jasné, zda li odposlech probíhal takříkajíc v mezích zákona (německý Zákon o listovním a telekomunikačním tajemství povoluje monitoring 20 % komunikace), nebo nad jeho rámec. V druhém případě by se jednalo o mezinárodní skandál srovnatelný s aférou NSA a programu PRISM.
Přes kontroverzi kroku nutno říci, že je třeba před BND složit určitou poklonu, šlo totiž o značnou technologickou výzvu, jen počet připúojených ISP překračuje 500. Průtok dat tímto peeringovým centrem je obrovský a pokud měl mít odposlech nějaký smysl, musela německá rozvědka vyřešit problém smysluplné analýzy dat v reálném čase. Jen pro hrubou představu můžeme uvést, že průměrný datový přenos DE-CIXu v období datových špiček dělá něco přes dva a půl terabitu za vteřinu a nalézá se zde asi 700 aktivních desetigigabitových portů. Oříškem by ale měl být také samotný proces odposlechu, ať již probíhal formou zrcadlení portů nebo jiným známým způsobem.
Další informace zatím nejsou známé, podrobnosti ale zjišťujeme.