Návrh na blokování webů podezřelých z provozování nelegálních hazardních her úředníky ministerstva financí je technicky nedomyšlený, řekl novinářům vládní koordinátor digitální agendy Tomáš Prouza (ČSSD). Záměr je součástí zákona o přísnější regulaci hazardu, který včera beze změn, tedy včetně kontroverzní možnosti blokování webů, schválil Senát. Nyní ho dostane k podpisu prezident. Odpůrci blokování webů chtějí ve svých aktivitách pokračovat i po přijetí normy, nyní zvažují své možnosti. Piráti se chtějí obrátit na Ústavní soud.
Samotné ustanovení o možnosti blokace internetových stránek podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka k potírání nelegálních her nepřispěje. „Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby,“ uvedl.
Podle Prouzy ministerstvo financí nezvládlo přípravu návrhu k blokování webů s nelegálním hazardem. „Poté, co doběhne legislativní proces, budeme hledat cestu, jak to napravit,“ řekl dnes novinářům.
Proti cenzuře internetu chtějí i po přijetí zákona postupovat jeho odpůrci. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel doménového sdružení CZ.NIC Ondřej Filip, který stojí za iniciativou „Přichází cenzor“. „Rozhodnutím poslanců a senátorů došlo k narušení internetové svobody v této zemi. Díky tomuto rozhodnutí jsme se na mapě světa posunuli od demokratických zemí k těm, jimž slovo svoboda a svobodný přístup k informacím mnoho neříkají. Mrzí nás, že nebyly vyslyšeny naše argumenty týkající se technických aspektů blokování internetu,“ řekl Filip.
Systém, který umožňuje, aby o blokování vybraných stránek rozhodoval úředník ministerstva financí, nemá podle Filipa v Evropě obdoby.
Piráti se kvůli přijetí normy chtějí obrátit na Ústavní soud. Spolu s odbornou veřejností se prý dlouhodobou kampaní pokusili senátorům vysvětlit, že není dobrý nápad zavést v Česku cenzuru, ze které bude profitovat jedině česká hazardní lobby. „Bohužel se nám to nepodařilo a ministr Babiš si hlasování ´pohlídal´. Je smutné, že jsou někteří takto vysoce postavení politici v Senátu ve světě technologií docela ztraceni. O tom svědčí řada jejich výroků nejen v rámci rozpravy, ale i mimo Senát,“ uvedl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Není podle něj pravděpodobné, že by zákon vetoval prezident Miloš Zeman.
Ustanovení umožňující blokování webů kritizují internetové a telekomunikační firmy i profesní organizace jako Sdružení pro internetový rozvoj, Svaz průmyslu a dopravy nebo ISP Alliance. K iniciativě „Přichází cenzor“ se připojilo přes 150 firem a v anketě hlasovalo přes 18.000 lidí. Přes 97 procent z nich bylo proti blokování internetu.