Bitcoin se dnes poprvé po dvou týdnech vyšplhal nad 17.000 USD (asi 399.200 Kč), analytici ale neočekávají, že růst vydrží. Část z nich se domnívá, že současný růst je pouze přechodným vychýlením v jinak klesajícím trendu, uvedl server finanční televize CNBC. Důvěru investorů podkopává bankrot kryptoměnové burzy FTX, který otřásl celým odvětvím kryptoměn.
Krátce před 10:00 SEČ se nejrozšířenější kryptoměna bitcoin prodávala zhruba za 16.890 USD (asi 396.600 Kč), a za posledních 24 hodin tak vykazovala růst o více než dvě procenta. Vzhůru se vydaly i další kryptoměny, z těch známějších například ether přidával kolem pěti procent na 1269 USD.
Viceprezident kryptoměnové burzy Luno Vijay Ayyar se domnívá, že současný růst ceny je pouze výsledkem takzvaného krytí krátkých pozic. To znamená, že kdo spekuluje na pokles a prozatím další sestup neočekává, tak z těchto obchodů vystupuje. Aby tak ale mohl učinit, musí bitcoiny nejprve nakoupit a vrátit tomu, od koho si je za účelem této transakce vypůjčil. Díky těmto nákupům, a tedy vyššímu zájmu, se tržní cena zvyšuje. Pokud takový člověk nakupuje za nižší cenu, než za jakou bitcoin na začátku prodal, je pro něj transakce zisková.
Ayyar řekl, že cena bitcoinu narazila na technickou hranici odporu, která je podle něj právě na úrovni 17.000 USD. Z ní bude zřejmě pokračovat v cestě dolů. „Tohle je jen další test v medvědím trhu,“ řekl Ayyar. Medvědím trhem se nazývá situace, kdy ceny sestoupí z maxima o 20 procent a dál se snižují. Bitcoin byl na maximu loni v listopadu, kdy jeho cena vystoupila téměř na 69.000 USD (asi 1,6 milionu Kč). Od té doby už se snížila zhruba o 75 procent.
Na důvěru investorů má nepříznivé dopady kolaps kryptoměnové burzy FTX. Nákaza, která se šíří po tomto bankrotu, už zasáhla i další hráče v odvětví. Bankrot už v důsledku pádu FTX tento týden vyhlásila americká půjčovna kryptoměn BlockFi.
Brutální propad cen od začátku roku snížil hodnotu nakoupených kryptoměn o více než 1,3 bilionu dolarů (přes 30 bilionů Kč). Notně k tomu přispěl květnový krach algoritmického stablecoinu terraUSD a pád hedgeového fondu Three Arrows Capital. Bankrot FTX už situaci jen zhoršil.
Obchodníci se teď zaměřují na vývoj měnové politiky ve Spojených státech. Pokud ze slov šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella získají dojem, že Fed zpomalí tempo zvyšování úroků, mohla by to být vzpruha pro riziková aktiva, mezi něž se řadí i kryptoměny.
Zejména kryptoměnové burzy se snaží regulátory přesvědčit, aby jim povolily obchodování s fondy ETF zaměřenými na cenu bitcoinů na promptním trhu. Člen americké Komise pro cenné papíry (SEC) Mark Uyeda ale dnes řekl, že tato regulační autorita zatím žádné takové žádosti nevyhověla, pokud jde o tyto takzvané spotové bitcoiny.
„Dostali jsme už mnoho žádostí,“ řekl Uyeda agentuře Reuters. „Prozatím jsme žádnou neschválili,“ dodal na okraj konference ICI Global Asset Management Asia Forum v Singapuru. Jedním z důvodů jsou podle něj právě krachy kryptoměnových burz a další problémy, s nimiž se toto odvětví nyní potýká.
SEC tento měsíc odložila rozhodnutí, zda umožnit registraci fondu ETF na spotový bitcoin, který by umožňoval investovat do ceny bitcoinu na promptním trhu. Bitcoinové ETF, které už existují, zpravidla nakupují termínové kontrakty na bitcoiny.