Společnosti Cisco a Philips se dohodly na spolupráci při využívání technologií internetu věcí v osvětlení kanceláří, společně tak osloví globální trh v hodnotě 1 miliardy EUR. Společné řešení umožní automatizovat osvětlovací systémy v závislosti na údajích senzorů o tom, kolik lidí je v místnosti nebo jaká je úroveň venkovního světla. Propojení osvětlovacích systémů s běžnou počítačovou sítí zajistí firmám až 80 procent úspor nákladů na energie a správu. Síťová infrastruktura Cisco tak zajistí lepší propojení osvětlení s dalšími systémy budovy.
Fenomén internetu věcí (IoT) umožňuje propojit dosud autonomní systémy a tím zvýšit efektivitu jejich fungování. Platí to i u osvětlení, na které připadá až 40 procent spotřeby elektřiny v kancelářských budovách. Společnosti Cisco a Philips se proto rozhodly vytvořit strategickou alianci, která zajistí zapojení LED světelných bodů Philips do IP sítí prostřednictvím síťové infrastruktury Cisco. Společné řešení pomůže firmám drasticky snížit náklady na energie a celkovou správu budovy až o 80 procent, především díky vyšší energetické úspornosti, efektivnějšímu využití moderních kancelářských budov a celkovému zvýšení spokojenosti a tím i produktivity zaměstnanců.
Výzkumy totiž ukazují, že kvalita osvětlení může výrazně ovlivnit jak kvalitu a efektivitu práce, tak i celkovou spokojenost zaměstnanců. Zapojení systémů osvětlení do IT infrastruktury otevírá prostor k mnohem většímu přizpůsobení nastavení osvětlení pro každého pracovníka, a zároveň mnohem efektivnějšímu porozumění o používání prostoru celé budovy. I proto je právě osvětlení jednou z oblastí, kde se internet věcí výrazně uplatňuje. Díky vestavěným senzorům se z osvětlení stává inteligentní systém, který dokáže monitorovat a měřit okolní podmínky. Například senzory systému sledující obsazení prostor mohou pomoci optimalizovat využití kancelářských prostor a snížit tak nadbytečné náklady. Stejně tak si mohou ale pracovníci v kancelářích pružně přizpůsobovat nastavení osvětlení i tepelný komfort dle svých vlastních preferencí a potřeb, a to dokonce i prostřednictvím svých chytrých telefonů.
„Technologické pokroky neustále mění způsob našeho vnímání kanceláří. Dostali jsme se do fáze, kdy nám technologie umožňují prostory snadno řídit a měnit tak, aby se všichni zaměstnanci mohli na pracovišti cítit co nejlépe a přitom dosahovat co nejlepších výkonů,“ říká Boris Zupančič z Philips Lighting Solutions. „Naše spolupráce se společností Cisco nám otevírá další prostor nejen k vytvoření systému pro efektivní řízení osvětlení a používání pracovního prostoru v kancelářských budovách, ale také dává velké možnosti samotným zaměstnancům. Ti si například mohou nastavit svou komfortní zónu pomocí mobilního telefonu, což má pozitivní dopady na jejich psychiku a celkovou spokojenost.“
Důležité je i využití LED technologie, která vytváří méně tepla než konvenční světelné zdroje. Světla tak mohou být vestavěná do materiálů a struktur budov způsobem, jakým to dřív nebylo možné. Příkladem může být kombinace akustických funkcí a osvětlení ve světelných stropech, které vyzařují světlo a zároveň tlumí akustický diskomfort v místnosti.
„Integrace osvětlovacích systémů do síťové infrastruktury umožňuje propojení svítidel se senzory uvnitř budov. IoT v průmyslu obvykle přináší jak větší automatizaci, tak individualizaci. V oblasti osvětlení se to zcela potvrzuje. Řešení od Cisco a Philips Lighting umožní velmi jednoduše spravovat nastavení osvětlení prostřednictvím běžné aplikace v počítači či chytrém telefonu, a zároveň automatizovat režim na základě informací ze senzorů,“ doplňuje Martin Doležel, Sales Manager pro oblast malých a středních zákazníků společnosti Cisco.
Společné řešení bude zahrnovat síťové infrastrukturní prvky společnosti Cisco podporující IoT aplikace. Jde zejména o přepínače řady Cisco Catalyst s podporou napájení prostřednictvím Ethernet portů (Power Over Ethernet), což umožní další zjednodušení infrastruktury ve velkých budovách a tím i další snížení nákladů. Bezpečnostní technologie Cisco navíc zajistí odolnost i vůči pokročilým typům kybernetických útoků.