Fanoušci, kteří se chystají 10. června sledovat finále Ligy mistrů UEFA, by si měli dobře rozmyslet, kde a jak si přenos zápasu pustí. Podle údajů oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen se fotbaloví fanoušci v celé Evropě stávají ve dnech zápasů opakovaným terčem útoků, a to zejména v době kolem začátků utkání, jak ukazuje drastický nárůst blokovaných kyberútoků. V Česku vzrostl počet zablokovaných webových stránek s nebezpečným obsahem během fotbalové sezony o 39 %, celosvětově dokonce o 45 %.
„Jak víme, kyberzločinci rádi zneužívají lidské emoce – a touha fanoušků sledovat zápas svého týmu v Lize mistrů je silnou emocí,“ říká vedoucí analýzy malwaru ve společnosti Gen David Jursa. „Zločinci často fanoušky lákají na bezplatný přenos utkání, do kterého přidávají vyskakovací reklamy, phishingové stránky, malvertising a další podvody, aby získali přístup k jejich osobním údajům a zařízením.“
Fanoušci jsou kvůli zápasům svých týmů v elitní evropské soutěži často ochotni sáhnout až do hlubin internetu, jen aby si utkání mohli pustit zadarmo. Tohle počínání si ale vybírá svoji daň.
Nejvíce útoků je na začátku utkání
Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs hlásí během zápasů Ligy mistrů UEFA 2022/2023 výrazný celosvětový nárůst blokovaných URL útoků. Blokované URL adresy zkoumali nejprve v globálním měřítku a poté i v jednotlivých zemích, kde je Liga mistrů mezi diváky populární, tedy v Česku, Německu, Itálii, ve Španělsku, Francii a Velké Británii.
Oproti dnům, kdy se žádné významné fotbalové utkání nekonalo, ve dnech zápasů ve všech zemích výrazně vzrostl počet blokovaných URL útoků. Nárůst lze navíc pozorovat téměř přesně v době začátku utkání. Celosvětově zaznamenali výzkumníci během zápasů Ligy mistrů o 45 % více útoků, v jednotlivých zemích byl nárůst následovný:
1. Německo: 35 %
2. Česká republika: 39 %
2. Velká Británie: 39 %
3. Itálie: 67 %
4. Francie: 93 %
5. Španělsko: 154 %