Autoritářské státy spoléhají stále více na kyberzločince

Vlády v Rusku, Číně a Íránu začínají být závislé na kriminálních sítích, pomocí nichž vedou kyberšpionáže a hackerské operace proti svým protivníkům jako jsou Spojené státy. Vyplývá to podle agentury AP ze zprávy o digitálních hrozbách, kterou dnes uveřejnila americká společnost Microsoft.

Podle dokumentu narůstá spolupráce mezi autoritářskými vládami a zločineckými hackery. Experti uvádějí, že se stírají hranice mezi tím, jak vedou kybernetické útoky vlády v Kremlu nebo Pekingu a jak je vedou zločinecké organizace, jejichž cílem je typicky finanční zisk.

Analytici z Microsoftu například zjistili, že hackeři s vazbami na Írán pronikli na stránky izraelské seznamky, ukradli tam osobní informace uživatelů a poté se je pokusili prodat nebo s nimi vydírali oběti a požadovali od nich peníze. Odborníci dospěli k závěru, že hackeři měli dvojí motiv: jednak chtěli uvést Izraelce do nepříjemné situace, jednak si chtěli vydělat peníze.

Jako další příklad zpráva uvádí ruskou kriminální síť, která v červnu infiltrovala více než 50 elektronických zařízení ukrajinské armády. S velkou pravděpodobností se snažila získat informace, které by Rusku pomohly v jeho invazi na Ukrajině. Skupině podl Microsoftu chyběl zřejmý finanční motiv, kromě možných peněz od ruského státu.

Spojenectví se zločineckými hackery je pro státy, jako je Rusko, Čína, Írán nebo Severní Korea, velmi výhodné, píše AP. Jejich vlády mohou zvýšit objem a účinnost kybernetických aktivit bez dodatečných nákladů a před zločinci se tak otevírají nové možnosti zisku v bezpečí vládní ochrany.

Viceprezident Microsoftu Tom Burt upozornil, že zatím neexistují důkazy o tom, že by Rusko, Čína nebo Írán mezi sebou spolupracovaly nebo pracovaly se stejnými zločineckými organizacemi.

Microsoft analyzoval kybernetické útoky v období od července 2023 do června 2024. Ve zprávě se zabýval tím, jak zločinci a autoritářské státy využívají hackerské útoky, jako jsou spear phishing (phishingová zpráva cílící na konkrétního jedince nebo skupinu), malware (distribuce škodlivého programu) a další techniky k získání přístupu a kontroly nad informačními systémy. Společnost uvádí, že její zákazníci čelí více než 600 milionům takových incidentů každý den.

Exit mobile version