Asociace: AI bude do dvou let využívat 80 % zdravotnických zařízení

Zdroj: Pixabay

Do dvou let bude umělou inteligenci využívat zhruba 80 procent tuzemských zdravotnických zařízení, což je o 16 procentních bodů více než v současnosti. V porovnání s dneškem bude AI fungovat na mnohem více odděleních a ve více oblastech léčby, tedy nejen například na radiologii. AI by už mohla například plně zpracovávat texty a propouštěcí zprávy. Podmínkou je ale správné nastavení regulace, kterou zavádí evropský právní předpis známý jako AI Act. ČTK to řekl předseda zdravotnické skupiny v České asociaci umělé inteligence Matěj Misař.

České nemocnice podle asociace využívají nejen řešení světových výrobců, jako je Siemens, GE Healthcare nebo QUIBIM, ale i od českých start-upů, například Aireen, Carebot nebo Kardi. AI se využívá nejčastěji v rentgenech a dalších zobrazovacích přístrojích, třeba pří kolonoskopii, ale i v dermatologii nebo patologii. Pomáhá také při vyplňování lékařských zpráv a výkazů.

Na zavedení evropské směrnice do českého práva má stát podle Misaře dva roky. „Pokud implementaci AI Actu v ČR necháme jen na právnících, kteří nemají zkušenosti z praxe, vzniknou mezi lékaři, firmami a pacienty velké problémy. Může se pak stát, že následující roky se zpomalí vývoj inovací a budou kvůli tomu krachovat české technologické společnosti. A to bude mít negativní dopad na český zdravotnický systém. Vláda na to nemá expertní tým ani peníze. Hrozí, že ta nařízení nebudou efektivní a budou ještě více ztěžovat prostředí ve zdravotnictví,“ řekl Misař.

Zástupci České asociace umělé inteligence spolu a České společnosti pro umělou inteligenci a digitální inovativní technologie v medicíně požádali o osobní setkání a vytvoření odborné zdravotnické skupiny ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL), který dostal v prosinci od vlády AI Act na starosti.

„Jsme si dobře vědomi, že inovace v oblasti umělé inteligence mohou zásadně přispět ke zkvalitňování zdravotní péče – od rychlejší diagnostiky až po efektivnější léčebné postupy. Zároveň však víme, že nesprávná nebo uspěchaná implementace AI Actu by mohla přinést nečekané problémy a zbytečné komplikace, které by ve svém důsledku mohly brzdit pokrok i ohrožovat bezpečnost pacientů,“ uvedl předseda České společnosti pro umělou inteligenci a digitální inovativní technologie v medicíně Ondřej Volný.

Exit mobile version