Americké firmě Apple hrozí, že bude muset Irsku vrátit 13 miliard eur (320 miliard Kč), jak o to v roce 2016 požádala Evropská komise (EK). Apple podle ní čerpal neoprávněné daňové výhody. Firma se později odvolala a druhý nejvyšší soud EU jí v roce 2020 vyhověl. Generální advokát Soudního dvora EU ale dnes napsal, že nižší soud se dopustil několika chyb. Vláda v Dublinu oznámila, že její postoj se v této kauze nemění, informuje agentura Reuters.
„Rozsudek Tribunálu o ‚daňových rozhodnutích‘, která ve vztahu k Applu přijalo Irsko, by měl být zrušen,“ uvedl v nezávazném stanovisku generální advokát Giovanni Pitruzzella. Tribunál je nižší instancí Soudního dvora EU, respektive druhým nejvyšším soudem EU.
Kromě toho, že se Tribunál dopustil právních chyb, selhal podle něj i ve správném posouzení podstaty a důsledků určitých metodologických chyb, na které tehdy komise poukazovala. „Je proto nutné, aby Tribunál vypracoval nový posudek,“ uvedl Pitruzzella.
Nejvyšší soud EU má v nadcházejících měsících vydat v přelomovém sporu o státní pomoc závazné rozhodnutí a ve většině případů se názory generálních advokátů řídí. Podle Reuters je to zhruba ve čtyřech případech z pěti. Tribunál v roce 2020 vyhověl námitkám Applu a rozhodl, že firma peníze vracet nemusí. Komise podle něj dostatečně neprokázala, že firma skutečně získala na trhu výhody proti konkurenci.
„Děkujeme soudu za jeho čas a průběžné posuzování tohoto případu. Podle rozhodnutí Tribunálu je zcela jasné, že Apple nezískal žádnou selektivní výhodu ani státní podporu, a my věříme, že by to mělo být potvrzeno,“ uvedlo tiskové oddělení Applu.
Irsko v reakci na sdělení generálního advokáta uvedlo, že v této věci trvá na svém dosavadním postoji a že firmě Apple žádnou státní pomoc neposkytlo. „Je důležité mít na paměti, že toto stanovisko není součástí rozsudku Soudního dvora Evropské unie, ale že soud je zvažuje při přijímání konečného rozhodnutí,“ uvedl v prohlášení irský ministr financí Michael McGrath. „Postoj Irska vždy byl a stále je takový, že v Irsku byla zaplacena daň ve správné výši a že Irsko Applu neposkytlo žádnou státní pomoc,“ dodal.
Proti rozhodnutí komise z roku 2016 se tehdy odvolal jak Apple, tak irská vláda. Apple přesto musel odevzdat celou částku, kterou Irsko drží na vázaném účtu. Od té doby se částka zvýšila o úroky. Irská vláda už dlouho tvrdí, že i když spor prohraje a peníze Applu jí připadnou, ostatní členské státy EU budou tvrdit, že jim dluží část vrácených daní.
Evropská komise v rozhodnutí z roku 2016 uvedla, že Apple měl více než 20 let prospěch ze dvou daňových výhod v Irsku. Díky nim si firma, proslulá zejména prodejem přístrojů iPhone, mohla v roce 2014 podle EK snížit daňovou zátěž až na 0,005 procenta.
Spor s firmou Apple je součástí snahy někdejší místopředsedkyně EK a komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové zasáhnout proti dohodám mezi některými zeměmi EU a nadnárodními společnostmi. Podle regulátorů takové smlouvy představují nespravedlivou konkurenční výhodu.
Vestagerová nemá jednoznačné výsledky při obhajobě svých daňových kauz u soudů, soudci například podporují námitky automobilky Stellantis, internetové firmy Amazon a řetězce kaváren Starbucks. Její největší právní vítězství je z letošního září, kdy Tribunál podpořil její rozhodnutí proti belgickému daňovému systému. V kauze jde o nedovolenou státní pomoc v objemu zhruba 700 milionů eur pro 55 nadnárodních společností. Daňové represe Vestagerové donutily země EU takové dohody zrušit.
Vestagerová v současné době zkoumá daňovou úpravu, ke které přistoupilo Nizozemsko ve vztahu k firmě Inter IKEA, vlastníkovi značky IKEA. Tato kauza je z roku 2017. Zabývá se i případem daňových ujednání americké firmy Nike v Nizozemsku a finské firmy Huhtamaki v Lucembursku.